Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Uroczystość upamiętniająca pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” i jego oddziału w Porębie

Uroczystość upamiętniająca pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” i jego oddziału 25 września 1939 roku w Porębie, którą w ubiegłą niedzielę /25.09.2011/ świętowaliśmy w Porębie, jest godziwym przykładem oddania czci poległym za wolność naszej Ojczyzny, a także doskonałą lekcją historii. Nauką o dzielnych żołnierzach, którzy przemierzali polskie pola i lasy, wspierani przez miejscową ludność, srogo ukaraną za udzielanie pomocy; aby nieść nadzieję na wolną i bezpieczną Ojczyznę.

Foto

Foto

II Parafialno-Gminne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Obrońców Ojczyzny, w której wraz z pocztami sztandarowymi szkół, straży pożarnej oraz proporcem ułańskim uczestniczyły władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Brańszczyk Mieczysławem Pękulem, Waldemarem Brzostkiem Wójtem Gminy Ostrów Mazowiecka, Wójtem Gminy Długosiodło Stanisławem Jastrzębskim, radnymi, nauczycielami, sołtysami i licznie przybyłymi mieszkańcami gminy Brańszczyk i ościennych miejscowości.

Foto

Oprawę muzyczną podczas mszy św. koncelebrowanej przez ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego, ks. kan. Czesława Śmiecińskiego i ks. Krzysztofa Gołębiewskiego zapewnił chór wraz z organistą Michałem Sitkiem i Orkiestra Dęta Nadbużańska im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły LMiR z Wyszkowa pod kierunkiem dyrektora artystycznego kmdr Józefa Kowalewskiego.

Foto

W kazaniu mogliśmy usłyszeć wiele twardych, ale i wielce przydatnych pouczeń. Na kanwie pierwszego czytania z Księgi Ezechiela, które mówi o takich wyznawcach, którzy porzucili wiarę i skierowali się ku grzechowi: „Słuchaj jednakże, domu Izraela: czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne? Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpi od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu”/Ez18,25/; kaznodzieja podkreślił, iż w wierze i godnym życiu nie może być żadnego libertynizmu. W kościele nie ma miejsca na bezbożność. Mamy jasny przekaz, że wiara katolicka jest wiarą powrotów. Trzeba zgiąć kark zbuntowany i przyjść do ołtarza. Nie ma innej drogi, jak przez konfesjonał i nawrócenie. Wspomniał również o wysłannikach, którym „nie uwierzono”: św. Jana Chrzciciela i błogosławionego Jana Pawła II.

Foto

Foto

„Przyszedł do was Jan, ale nie uwierzyliście” – cytował, „Przyszedł Jan Paweł II; pouczał, przypominał o wartości dziesięciu przykazań i wartości życia, cóż z tego zostało?” – mówił.

U wielu z nas wisi Jego błogosławiony wizerunek, wielu zasłania się Jego słowami – cóż z tego, jeśli nic nie pozostaje w sercach i na ustach: minister zagraniczny lży naszego Prezydenta, minister zdrowia popiera aborcję, minister edukacji ogranicza lekcje historii w szkołach.

Foto

Foto

Wszak mamy przykłady świętych, ale i przykłady zwykłych ludzi dla których szacunek dla własnego słowa, przysięgi i ślubowania jest niepodważalny. Major Hubal nie złożył broni, nie zdjął munduru polskiego żołnierza, aż do ostatniej krwi. Swą jasną postawą jest jak znak ponadczasowy, niewymierny, metafizyczny, bo nawet wbrew rozsądkowi zachował jedną z najważniejszych cnót: miłość do Boga i Ojczyzny, i wierność danemu słowu. Na wszystkich sztandarach widnieją słowa: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, a na strażackich dodatkowo: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Jako naród musieliśmy w obronie Ojczyzny sięgnąć po oręż, dziś idąc pod sztandarami, musimy być ludźmi sumienia i wybierać ludzi sumienia. „Dopełnijcie mojej radości, że będziecie mieć te same dążenia”.

Foto

Foto

Po mszy świętej o postaci mjr Henryka Dobrzańskiego i oddziale wydzielonym „Hubalczyków” opowiedział Komandor Bractwa LMiR w Wyszkowie Julian Bielawski.

Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Nadbużańskiej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły LMiR z Wyszkowa pod kierunkiem dyrektora artystycznego kmdr Józefa Kowalewskiego. Notę informacyjną o powstaniu i działalności orkiestry, wstępującą w Porębie po raz pierwszy, przedstawiła Dyrektor GDK Maryla Puścian, po czym zapowiedziała poszczególne utwory przygotowane w repertuarze z okazji 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz czynu zbrojnego mjr H. Dobrzańskiego ps. „Hubal” i jego oddziału pt. „Od przeszłości do teraźniejszości”. Koncert zachwycił licznie zgromadzoną publiczność, która nagrodziła muzyków i dyrygentów: kmdr Józefa Kowalewskiego, Benedykta Celiana, bsm. Andrzeja Gierka oraz solistów Sylwię Jończyk i bsm. Stanisława Rapacz - gromkimi oklaskami w postawie stojącej.

Foto

Foto


Miłym akcentem uroczystości była możliwość jazdy konnej, z której skorzystały nie tylko dzieci, ale również dorośli. Zaś pyszny poczęstunek dla wszystkich przygotowały sołectwa Poręby, Białegobłota Kobyla i Dudowizny.

Foto

Foto


Uroczystość upamiętniająca pobyt Hubala i jego oddziału w Porębie, zorganizowana przez Parafię w Porębie i Gminę Brańszczyk, przy współpracy Gminnego Domu Kultury, z pewnością wpisze się na stałe w kalendarium uroczystości, w której udział wzmacnia uczucia religijne i patriotyczne, tak bardzo potrzebne w budowaniu tożsamości narodowej.

Foto

Foto


Organizatorzy składają serdeczne podziękowania kapłanom, sołtysom i radom sołeckim, dyrektorom szkół, strażakom, Stadninie Koni „Konikowo” z Brańszczyka, Stowarzyszeniu Ułanów Zasławskich, Janowi Piórkowskiemu z Przetyczy, Zdzisławowi Niegowskiemu z Broku i wszystkim zaangażowanym w przebiegu parafialno-gminnej uroczystości.

Foto

Foto


Foto

Foto



Opracowanie : Dyr. Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3626 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.