Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Gminne Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Zwycięstwa

Uczestnikom i organizatorom Gminnych Obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Zwycięstwa, które rozpoczęły się w dniu 8 maja 2010 roku w Porębie mszą świętą za Ojczyznę przyświecały słowa Jana Pawła II
„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała ją miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest Ojczyzna”.


Foto

W słonecznym blasku przed świątynią porębską stanęły poczty sztandarowe szkół i straży OSP, aby uczcić święto trzeciomajowe i dzień zwycięstwa.

Podczas mszy świętej ks. prałat Andrzej Grzybowski Proboszcz Parafii Poręba powitał uczestników liturgii na czele z władzami samorządowymi: Wójtem Gminy Mieczysławem Pękulem, Przewodniczącym Rady Gminy Sławomirem Gałązką, Starostą Powiatu Wyszkowskiego Bogdanem Pągowskim, Zastępcą Wójta Gminy Andrzejem Łapińskim oraz radnymi Rady Gminy Brańszczyk. Wyraził radość z uczestnictwa w święcie ku pamięci zasłużonych Polaków tworzących Konstytucję 3 Maja w 1791 roku i poległych w obronie Ojczyzny w II wojnie światowej, zakończonej Dniem Zwycięstwa 8 maja 1945 roku, licznie przybyłe dzieci i młodzież wraz z dyrektorami, nauczycielami i kapłanami z sąsiednich parafii Brok i Długosiodło.

Foto

Wygłaszając Słowo Boże, ks. prałat zaznaczył, że obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Zwycięstwa są wielką lekcją patriotyzmu. W Dniu Zwycięstwa do modlitewnej pamięci, za tych którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, zachęcają Biskupi, by za ich ofiarę i poświęcenie, za osierocone rodziny podziękować serdeczną modlitwą. Uczmy się patriotyzmu -kontynuował- bo nie mogą usprawiedliwiać braku wiedzy o postaciach i wydarzeniach ważnych dla Polski, szybkie przemiany ustrojowe i zjawiska zagrażające wiązaniu się z przestrzenią w której się mieszka.

Wspomniał również o tęsknocie tych, którzy Ojczyznę pozostawili lub utracili, by wskazać jak bardzo staje się wówczas cenna, kochana i potrzebna. Podobnie jak najbliżsi, których uśmiechu już nie zobaczymy, których głosu nie usłyszymy. Dlatego my, wierzący powinniśmy patrzeć na wszystko „Bożymi oczami”, właśnie w tej czasoprzestrzennej sytuacji w której żyjemy. Zaplanowanym dla nas przez Boga czasie, w tej rodzinie, w tej Ojczyźnie -po to, byśmy tu tworzyli i tu budowali, tak by niczego nie zagubić i nie zmarnować.

Ks. prałat poddał też pod rozwagę zapytanie: czym jest troska o Ojczyznę i na czym ma polegać nasz patriotyzm? – wskazując jednocześnie na kilka podstaw owej troski.

Foto

A mianowicie, Polsce potrzebni są wykształceni ludzie. Należy więc dbać o własny rozwój intelektualny, bo kraj jest silny siłą i mądrością swoich obywateli. Tworzyć kochającą się rodzinę, silną Bogiem i wzajemną miłością. Doskonalić kompetencje zawodowe, prowadzić uczciwą aktywność zawodową oraz rozsądne działania społeczne i polityczne. Troszczyć się o własne podwórko w sensie dosłownym, czyli dbać o wygląd domu i zagród, ale też i o tzw. podwórko szkolne, gminne, powiatowe.

Zauważmy – mówił - jak szeroko otwierają oczy cudzoziemcy, widząc nowe drogi, chodniki i piękne miejsca użyteczności publicznej na wsiach. Jest to jednocześnie świadectwo miłowania Polski, która staje się coraz piękniejsza. I chociaż słyszy się o rywalizacji pomiędzy Brańszczykiem a Porębą, to nie jest w tym nic dziwnego, bo każdy chciałby, aby na jego wiosce były dobre drogi, chodniki, dobrze zagospodarowane i zadbane miejsca. Warto jednak cieszyć się także osiągnięciami „po sąsiedzku” i wtedy właśnie cała nasza Ojczyzna będzie piękna.

Nie może też zabraknąć modlitwy o Polskę. Pamiętamy wszak wszyscy jak witał ziemię ojczystą Pielgrzym Wszechczasów Jan Paweł II, kłaniając się i całując ją, tak jak ręce matki.

Na zakończenie ks. prałat przytoczył modlitwę za Ojczyznę św. Piotra Skargi:

„Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej,
by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący, wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość
ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.”


podkreślając, że warto przywoływać te słowa również teraz, gdy żyjemy w wolnej Ojczyźnie, którą świat podziwia.

Foto

Po takim przesłaniu zgromadzeni na uroczystości ze wzruszonym sercem odmówili modlitwę wiernych i przystąpili do ołtarza pańskiego przyjmując sakrament eucharystii, a na zakończenie mszy św. odśpiewali rotę.

Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ZPO w Porębie poprzedziły wystąpienia okolicznościowe Wójta Gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula i Starosty Powiatu Wyszków Bogdana Pągowskiego. Zarówno Starosta, jak i Wójt podkreślili doniosłość Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Zwycięstwa w dziejach naszego narodu.

Pan Starosta podziękował za zaproszenie na uroczystość. Wspomniał również o przygotowywanym udziale reprezentacji Wojska Polskiego w dniu 9 maja 2010 r. w paradzie w Moskwie, co można potraktować jako docenienie wysiłku polskich żołnierzy w II wojnie światowej i uczczenie pamięci 6 milionów rodaków, którzy utracili życie. Dodał też, że w tym roku obchodzić będziemy 20-lecie samorządów terytorialnych. Zwrócił uwagę na istotne sukcesy związane z przywróceniem samorządności, choćby w perspektywie poprawy stanu dróg, szkół i posesji w gminach i powiatach. Na zakończenie życzył wszystkim radosnego świętowania.

Foto

Pan Wójt podziękował celebransowi i wszystkim uczestnikom gminnych obchodów za udział w tej wzniosłej lekcji patriotyzmu. Zaznaczył, że dzisiejsze obchody upamiętniające Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, jej znamienitych twórców, a także zwycięzców II wojny światowej są wydarzeniami w dziejach naszej Ojczyzny godnymi świadectwa i czci. Nadmienił również, że tak, jak to powiedział ks. proboszcz w kazaniu, Ojczyzna jest jak matka, którą trzeba miłować i budować na fundamencie wiary i historycznych wydarzeń, kształtując jak najlepszy jej wizerunek.

Foto

Zaznaczył również, że Publiczne Gimnazjum w Porębie, które w listopadzie ubiegłego roku przyjęło imię Obrońców Ojczyzny jest doskonałym miejscem dla pamięci o każdym kto oddał serce, siły i życie dla Ojczyzny. I jeśli każdy z nas, według słów ks. proboszcza, będzie sumiennie i wytrwale wykonywał swoje obowiązki, to na swój sposób będzie również obrońcą Ojczyzny i przez swoje działanie wyrażał patriotyzm. Na zakończenie wystąpienia pan Wójt życzył, aby dzień ten był dla wszystkich świadectwem współdziałania ku dobru wspólnemu.

Poproszony o głos Władysław Obliński z Dudowizny, członek Światowego Związku Armii Krajowej podziękował ks. proboszczowi i panu Wójtowi za organizację obchodów, po czym zadeklamował autorskie wiersze o tym:

„Jak to Ojczyzna cierpiała w niewoli, Jak do wolności tęsknił Naród cały, Jak się do boju „Orlęta” zrywały.
o „dzieciach polskich” i o Wrześni, Jak to cierpieli Ci Twoi rówieśni dla mowy polskiej…”
I o tym, że:
Dziś kraj nasz wolny jest, a Ty o dziecię.
Do wolnych ludzi należysz na świecie.
Masz prawo bytu i życia.
Do polskiej szkoły biegniesz uśmiechnięty.
I bierzesz w duszę siew nauki świętej.
Nikt Ci już mowy nie broni.
Nikt Ci już dłoni nie skuje w kajdany.
Ani z Ojczyzny nie będziesz wygnany.
Wszystko zdobyli Ci „Oni”
Ale Ci również przekazali synu.
Prawo wdzięczności, obowiązek czynu.
Ty masz od dziecka pracować.
By ta Ojczyzna Macierz nasza święta.
Ty masz Jej przyszłość budować.
Bardzo się cieszę, że u schyłku naszego wieku Ojczyzna o nich sobie wreszcie przypomniała.
Dziś dla nich schylone sztandary, dziś dla nich prezentuj broń,
dziś dla nich virtuti militari, tylko szron co bieli ich skroń.

Tylko pamięć tych nocy i tych dni,
kiedy w brudnych koszulach strudzeni,
zmordowani krok za krokiem szli.
Na swoich barkach taszcząc ckm’y
Oni przecież walczyli nie o to
by brać udział w zasług targowisku
ich był las i kamienie i błoto i był dym i słota i ognisko,
ich to była nadzieja, nadzieja co czekała w zimowych zawiejach,
ich to była tęsknota, tęsknota co ich gryzła w rozmokłych namiotach.
A gdy strzały umilkły nareszcie, nikt im lauru nie kładzie na głowy,
nikt kwiatami nie witał ich w mieście nie przygrywał im hymn narodowy.
Kajać im się kazali po sądach i za własną tłumaczyć się krew.
Jak koty kryć się musieli po kątach,
w piersiach tłumiące rozterki i gniew.
Czy się kiedyś zagoi ta blizna, co goreje jak krwawe łuczywo?
Czy się wreszcie zdobędzie Ojczyzna, by uznaniem odpłacić za miłość
i czy kiedyś ten moment nadejdzie,
poprzez szpalty dzienników się dowiecie,
że nie został Wasz trud zapomniany.

Wasza wiara co kłamać nie umie, Wasza moc, która dała Wam czyny
I wspomnienie co pachnie w albumie
zasuszoną gałązką jedliny.
Pamiętaj o tych co żyją,
którzy nie szczędzili swojego młodego życia i najpiękniejszych lat dla Ojczyzny Polski.
Przed żyjącymi żołnierzami Armii Krajowej
pochylamy głowy w szacunku i podziękujmy,
że dzięki nim, żyje pamięć o ojcach naszych i bliskich.
To dzięki nim wierzby już nie płaczą, rozmaryn się rozwija,
zakwitła biała róża i mak uśmiecha się ze wzgórza pod Monte Casino.


Foto

Uroczystość uświetniła akademia okolicznościowa w wykonaniu gimnazjalistów Publicznego Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny pod kierunkiem Katarzyny Kielisiak i Michała Sitka wraz z pokazem multimedialnym opracowanym przez Katarzynę Bralewską oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista” z Brańszczyka.

Wierszem i pieśnią młodzi artyści wysyłali ku wzruszonym słuchaczom przesłanie: „Bądźmy Polakami dumnymi z dziejów naszej Ojczyzny”.

Druga część obchodów o charakterze sportowo-rekreacyjnym odbyła się przy porębskiej plebani. Ks. prałat Andrzej Grzybowski i Wójt Gminy Mieczysław Pękul dokonali otwarcia igrzysk sportowych, które poprowadzili ks. Bogdan Stokowski Wikariusz Parafii Poręba i nauczyciel Bogdan Ulanowski.

W konkurencjach sportowych: biegi przełajowe, mecze piłki nożnej, przeciąganie liny oraz biegu o Puchar Dnia Zwycięstwa wzięli udział dzieci i młodzież ze szkół w Dybkach, Broku, Długosiodle, Jaszczułtach, Trzciance, Brańszczyku, Białymbłocie, Turzynie i Porębie.

Foto

Zwycięzców w poszczególnych konkurencjach sportowych w podziale na kategorie wiekowe pucharami i medalami nagrodzili Wójt Gminy i Proboszcz Parafii Poręba. /wyniki na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum w Porębie: www.zpop.branszczyk.pl/

W konkursie na najsmaczniejsze ciasto komisja w składzie: ks. mgr Gabriel Jastrzębski, Wójt Gminy Mieczysław Pękul, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka, ks. Bogdan Stokowski, Dyrektor PSP Dybki Teresa Szymańska, Sołtys Grzegorz Sitek, Sołtys Jan Dąbrowski i nauczyciel Anna Gałązka poprzez degustację ocenili ciasta przygotowane przez: Dorotę Kulesza z Udrzynka, Natalię Kulesza i Joannę Sitek PG w Porębie, Kasię Chmiel, Paulinę Lewandowską, Paulinę Masiak i Anię Rogalską z PG w Brańszczyku, Irenę Dąbrowską z Poręby oraz piekarnię GS w Porębie.

Foto

Większością głosów I miejsce przyznano gimnazjalistkom z Poręby Natalii Kulesza i Joannie Sitek. Dziewczęta za kulinarne dzieło otrzymały od Pana Wójta nagrodę, a od smakoszy ciast uznanie.

W finale zawodów sportowych odbył się Bieg o Puchar Dnia Zwycięstwa, który wygrał Tomasz Jachna z PG w Porębie.

Warto zaakcentować też, że młodzi artyści „Juniorzy-Dynacord” z Białegobłota uatrakcyjnili obchody bardzo udanym występem muzycznym. Dobrą organizacją wykazali się również panowie, którzy przez cały czas trwania zawodów czuwali przy grillu, aby każdy uczestnik był syty i zadowolony.

Foto

Ten uroczy słoneczny dzień dostarczył wszystkim wielu emocjonujących wrażeń, za co organizatorom - a przede wszystkim Ks. Bogdanowi Stokowskiemu i Bogdanowi Ulanowskiemu należą się szczere gratulacje!

Opracowanie: Dyr.Maryla Puścian

fot. Robert Wójcik i GDK Brańszczyk

Publikacja: Marek Rozenek


Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 4106 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.