Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

DOŻYNKI 2010

Na Dożynki Gminne w dniu 29 sierpnia 2010 roku na czele z wieńcami żniwnymi przybyło do Poręby 20 delegacji wieńcowych: z Brańszczyka, Białegobłota Kurzej, Budykrza, Dudowizny, Knurowca, Nowej Wsi, Nowych Bud, Nowego Brańszczyka, Ojcowizny, Niemir, Przyjm, Starych Bud, Trzcianki, Tuchlina, Turzyna, Poręby Średniej, Poręby Kocęby, Udrzyna i Udrzynka oraz Dybek i Przyjm Porębskich.

Foto

Foto
























Jako że tradycja i wiara naszych przodków przykazuje nam, by rolnicze święto zapoczątkować modlitwą dziękczynną Bogu za zebrane plony, owe przepiękne i misternie wykonane wieńce, otoczyły fronton kościoła św. Barbary w Porębie, by tam Proboszcz Parafii Poręba ks. prałat Andrzej Grzybowski w asyście kapłanów dokonał ich poświęcenia. Następnie w akcie ofiarowania odbyła się procesja wokół kościoła.

Zaś Starostowie Dożynkowi Grażyna i Zdzisław Zawadzcy z Białegobłota Starej Wsi w imieniu społeczności gminnej zwrócili się do kapłanów z prośbą o odprawienie mszy św., aby uczestnictwo w uroczystościach święta plonów było wyrazem oddania czci Bogu i szacunku dla pracy rolnika.

Foto

Jak co roku w procesji z darami przedstawiciele stanów i zawodów złożyli na ołtarzu płody ziemi i dary z pól, łąk i lasów. Po mszy świętej, której oprawę muzyczną zapewnił chór wraz z organistą Michałem Sitkiem oraz Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista”, uczestnicy liturgii przeszli w korowodzie dożynkowym na czele ze Starostami na plac przygotowany na dożynkowe święto.

Zaproszony na scenę Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul powitał przybyłych, a wśród nich radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego Danutę Janusz i Mariana Krupińskiego, Prezesa WFOŚiGW Tomasza Skrzyczyńskiego, Dyrektora ZM i GW Jerzego Nasiadko, Starostę Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, dyrektorów szkół i instytucji z terenu gminy oraz szczególnie serdecznie rolników i delegacje wieńcowe.

Foto

Następnie przedstawił tegorocznych Starostów Dożynkowych, mówiąc:

Drodzy Rolnicy, Szanowni Goście,
Tradycją jest w naszej gminie, bo czynimy to już od wielu lat, że starostami dożynkowymi jest małżeństwo. To wyraz naszego szczególnego dla nich szacunku. Chcemy w ten sposób podkreślić, że praca na roli, praca w gospodarstwie jest możliwa tylko w takim rodzinnym wydaniu. Małżonkowie wspierają się codziennie, wykonując swoją ciężką pracę na roli.

Chcemy poprzez tak piękny przykład pokazać młodym, że można i że warto mieszkać i pracować na wsi. Wymaga to dzisiaj swoistej odwagi, ale jak widać odważnych nie brakuje. W tym roku starostami dożynkowymi są Państwo Grażyna i Zdzisław Zawadzcy, rolnicze małżeństwo z Białegobłota Starej Wsi. Powitajmy ich brawami.


Po czym Wójt Gminy Mieczysław Pękul zwrócił się do uczestników Gminnych Dożynek, słowami:

Drodzy Rolnicy, Szanowni Państwo,
w dożynkowym korowodzie nasi dzisiejsi gospodarze – starości dożynkowi przynieśli piękny dar – bochen chleba, upieczony z ziarna, które z siebie wydała nasza brańszczykowska ziemia. Ten chleb to owoc ciężkiej pracy rolnika, efekt jego codziennej zapobiegliwości. To dar Stwórcy dzięki którego przychylności i łaskom mógł powstać.

Ten rok nie był łatwy dla rolnictwa, stąd jeszcze większa nasza wdzięczność. Nasza wiara i nasza tradycja każe nam chleb szanować, a gościnność i solidarność nakazuje nam dzielić się nim z innymi ludźmi.

Nie ma piękniejszego gestu, piękniejszego zachowania niż dzielenie się z potrzebującymi tym co posiadamy. Przykłady takich zachowań mieliśmy w tym roku, gdy rolnicy z naszej gminy przeprowadzili zbiórkę darów dla powodzian z gmin powiatu płockiego. Chciałbym dzisiaj przekazać państwu podziękowanie za ten piękny gest.

Dziękuję naszym rolnikom za ich całoroczny trud, za chleb, który codziennie kładziemy na naszym stole, za ciężką pracę i przykład godnego życia. Dziękuję za to, że dzięki Waszej postawie przetrwała Polska wieś niezniszczona źle pojmowaną nowoczesnością.
Dziękuję za te dożynkowe wieńce, w których zawiera się piękno naszej wsi, za przygotowanie tych bogato zastawionych stołów z daniami naszego regionu, gdzie widać mistrzostwo naszych gospodyń.

Foto

Drodzy Rolnicy, Szanowni Goście.

Chleb można postrzegać i traktować jak każdy inny produkt, po który udajemy się do najbliższego sklepu. Spożywamy go codziennie a czasami resztki wyrzucane są do kosza. Ale można chleb traktować tak, jak pisał o nim Norwid– jako chleb, którego kruszynę należy z uszanowaniem podnieść z ziemi, bo to dar najwyższy dzięki któremu żyjemy.

Odnosząc się do chleba z poszanowaniem, wyrażamy uznanie i szacunek dla pracy tych, którzy go tworzą. Takie zachowanie to przejaw naszej kultury, poszanowanie zachowań i tradycji w której zostaliśmy wychowani. Można postrzegać rolnika jako kogoś do którego trzymania dokłada reszta społeczeństwa. Modna i dyskutowana co jakiś czas sprawa KRUS. Ale można traktować rolnika inaczej.

Jako kogoś, kto podjął się ciężkiej i ważnej społecznie pracy. Nie dla zysku, nie dla pieniędzy, bo tutaj na wsi póki co ich nie ma, ale z miłości do ziemi, bo tylko takimi kryteriami mogą się kierować młodzi rolnicy. Pozostając na wsi wiążą się z nią na zawsze.

Gospodarstwo to dzisiaj przedsiębiorstwo, w które na starcie trzeba zainwestować wielkie, brane często w banku pieniądze. A potem niepewność jutra, bo albo nieurodzaj albo tzw. klęska urodzaju a ceny dyktuje rynek i nie ma szans na zmianę podjętej wcześniej decyzji.

Można wreszcie traktować wieś jako zaścianek, jak skansen do którego przyjeżdża się tylko po to, aby zaspokoić swoją ciekawość. Ale można traktować wieś jako miejsce, gdzie przetrwała nasza polska kultura z której wszyscy czerpiemy, gdzie przetrwała wiara naszych ojców. Mamy na co dzień przykłady jednych i drugich zachowań. Jest to czasami dla rolników i mieszkańców wsi niesprawiedliwe, czasami nawet bolesne.

Życzę, aby przyszedł taki czas, aby w rolniczych sprawach nastała normalność. I żeby ten nasz chleb, Wy drodzy rolnicy, praca którą wykonujecie oraz wieś, gdzie macie swoje rodziny i domy traktowana była z należnym jej szacunkiem. A w życiu osobistym życzę szczęścia i pomyślności Wam i Waszym rodzinom.


Po wystąpieniu Wójta Gminy Mieczysława Pękula Starostowie Dożynkowi złożyli na jego ręce dorodny bochen chleba, a czyniąc to wyrazili nadzieję, że symbol dzielenia się nim, będzie wyrazem jedności i wzajemnego poszanowania oraz że nie zabraknie go w domach mieszkańców Gminy Brańszczyk.
Foto


Pan Wójt podzielił się nim z księdzem proboszczem, po czym udali się do uczestników dożynek, aby wszystkich obdzielić częścią tak drogocennego daru, jakim jest nasz codzienny chleb.Natomiast Starostowie przekazali chleby przedstawicielom zakładów pracy, instytucji, sołectw, szkół i służb publicznych.

Wójt Gminy podziękował również okolicznościowymi statuetkami za wspieranie inicjatyw gospodarczych na terenie gminy Prezesowi WFOŚ i GW Tomaszowi Skrzyczyńskiemu oraz Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Woj. Maz. Marianowi Krupińskiemu, którzy korzystając z okazji obchodów święta plonów złożyli serdeczne życzenia rolnikom naszej gminy.

Zanim uczestnicy dożynek udali się na poczęstunek przy stołach biesiadnych przygotowanych przez 19 sołectw, ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy tegoroczny wieniec żniwny.

Jednogłośnym zwycięzcą został Stanisław Kądziela z Niemir, twórca okazałego wieńca w postaci figury Matki Bożej w sukni z dorodnych kłosów zbóż.

II miejsce przyznano wieńcowi przedstawiającemu rolnika i konny zaprzęg z wozem drabiniastym ze snopkami zbóż, który wykonali Justyna i Andrzej Pakieła z Poręby Średniej.

III miejsce otrzymał wieniec zrobiony przez Danutę i Henryka Ponichterów ze Trzcianki, symbolizujący kielich z hostią.

Foto

Rozstrzygnięty został również konkurs na najsmaczniejsze konfitury wystawione przez gospodynie przy stołach biesiadnych, w którym laur zwycięstwa Wójt Gminy Mieczysław Pękul przyznał Genowefie Kozłowskiej z Nowych Bud, wręczając nagrodę i zachwalając doskonały wyrób z malin.

Warto dodać, że doskonałych dań przygotowanych przez sołectwa starczyło dla każdego kto zawitał na tegoroczne dożynki do Poręby. Dlatego też wielkie słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy częstowali pysznym bigosem, flaczkami, żurkiem, pierogami, pyzami, gołąbkami, wędlinami, rybami i ciastem– i aż trudno wymienić wszystkie potrawy serwowane w stoiskach sołeckich.

A potem syci i zadowoleni uczestnicy dożynek oklaskiwali występy zespołów : „Oberek” , „Wyszkowiacy” i „Anex”.

Wiele emocji dostarczyła także loteria fantowa przygotowana przez pracowników Gminnego Domu Kultury, bo do wygrania były cenne nagrody pozyskane od sponsorów, którym bardzo serdecznie dziękujemy.

I choć dzień był pełen atrakcji, zabawie tanecznej z zespołem „BMDi” z Dalekiego Tartak, doskonale bawiącym uczestników dożynek, niemal nie było końca.

Ale przecież już za rok- znów będą dożynki i znów wiele przygotowań i zaangażowania władz samorządowych, sołtysów i rad sołeckich z całymi rodzinami oraz pracowników instytucji i szkół, którzy wykazali się dobrą współpracą ze spodziewanym efektem.


Opracowanie: Dyrektor GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3951 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.