Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Powiatowo-Gminne Dożynki w Brańszczyku

W Brańszczyku -w zawsze słoneczny dzień dla obchodów święta plonów - odbyły się Powiatowo-Gminne Dożynki, będące uwieńczeniem wielu ustaleń pomiędzy Starostwem Powiatowym a Urzędem Gminy oraz przygotowań stołów biesiadnych z 20 sołectw naszej gminy.

Foto

To rolnicze święto zyskało w tym roku miano powiatowo-gminnych dożynek, gdyż na prośbę Starostwa w tym roku odbyły się one w Brańszczyku. Dlatego też uczestnicy mogli podziwiać 30 wieńców żniwnych /20 z sołectw naszej gminy i 10 z gmin ościennych/, co przepięknie prezentowało się podczas korowodu sprzed Urzędu Gminy do Kościoła parafialnego, prowadzonego przez Młodzieżową Orkiestrę „Darmanista”, wspartą przez muzyków Orkiestry Dętej Nadbużańskiej z Wyszkowa; oraz w czasie poświęcenia wieńców przez Dziekana Wyszkowskiego Ks. kan. Waldemara Krzywińskiego. Zaś dzięki zaangażowaniu pracowników i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych i Ośrodka Sióstr Rodziny Maryi w Brańszczyku delegacje wieńcowe mogły zaprezentować wieńce na pięknie przygotowanych stolikach wokoło kościoła.

Reprezentujący wszystkich rolników z ziemi wyszkowskiej, zabrodzkiej, długosieckiej, somiankowskiej, rząśnikowskiej i brańszczykowskiej Starostowie Dożynek Jadwiga i Feliks Marszałowie ze Trzcianki zanieśli chleb do ołtarza Pańskiego, jako symbol dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony i złożyli go w dłonie Dziekana ks. kan. Waldemara Krzywińskiego, który przewodniczył koncelebrze jako desygnowany reprezentant Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Łomżyńkiego.

Ks. Dziekan wygłosił również kazanie, które zaczął od historii powstawania chleba oraz jego roli i symboliki w życiu każdego człowieka.

CHLEB to jeden z najstarszych pokarmów przyrządzanych przez człowieka. Znany i jedzony już 10 tysięcy lat przed nasza erą. Ślady jego istnienia pochodzą z najstarszych cywilizacji, w dodatku znany był niemal wszędzie. Jeśli chodzi o wygląd chleba to przez lata oczywiście ewoluował. Najprostszym wypiekiem z mąki jest placek, wymyślony u zarania dziejów. Następnie doskonalono techniki uzyskiwania mąki i pieczenia chleba i stawał się on coraz bardziej pulchny i przyjemniejszy.Wbrew pozorom wypiek chleba nie jest taki trudny, jak się może wydawać.

Przede wszystkim należy uzbroić się w mąkę, dużo mąki, jest to główny składnik chleba, ale nie jedyny i nie najważniejszy. Nie obejdzie się również bez wody i soli, a pomocne okazują się dodatki takie jak drożdże i kwaśne mleko. Mleko powinno być kwaśne, czyli po procesie fermentacji, pozwala to uzyskać odpowiednią miękkość i pulchność wypieku - sprawa rozchodzi się dokładnie o dwutlenek węgla, który “unosi” całe ciasto w trakcie pieczenia. Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, raczej zbliżony był do podpłomyka, znanej obecnie macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. Zwyczaj łamania, a nie krojenia chleba, utrzymał się zresztą do dzisiaj w kulturze śródziemnomorskiej.

Chleb w naszej kulturze jest symbolem pożywienia codziennego, powszechnego. Ma również istotne odniesienia w religii. Komunia Święta to właśnie łamanie chleba… Kiedy kapłan wypowiada nad chlebem i winem słowa, które wypowiedział Chrystus w wieczerniku: to jest Ciało moje, które za was będzie wydane. To jest Krew moja Nowego i Wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę! (por. 1 Kor 11, 24-25). Chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa…

CHLEB - To dzielenie się codziennym pokarmem… To wspólnota osób. Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. /1 Kor 10,16-17/ To Miłość, której uczy nas sam Jezus Chrystus, który staje się dla nas chlebem. ” Bierzcie i jedzcie z niego wszyscy”
Jan Paweł II podczas Liturgii Słowa w Sosnowcu

– 14 czerwca 1999 roku powiedział „Z pracy rąk swoich będziesz pożywał, będziesz szczęśliwy i dobrze ci będzie” (Ps 128[127], 2).Z całego serca proszę Boga, aby te słowa Psalmu stały się dziś i na zawsze orędziem nadziei dla wszystkich, którzy w Zagłębiu, w Polsce i na całym okręgu ziemi podejmują codzienny trud czynienia ziemi poddaną. Jeszcze usilniej modlę się, aby te słowa zrodziły nadzieję w sercach tych, którzy gorąco pragną pracować, a zostali dotknięci nieszczęściem bezrobocia. Proszę Boga, aby rozwój ekonomiczny naszego kraju i innych państw na świecie szedł w tym kierunku, by wszyscy ludzie - jak mówi św. Paweł - pracując ze spokojem, własny chleb jedli (2 Tes 3, 12). Głośno o tym mówię, bo chcę, abyście poznali - aby wszyscy pracujący w tym kraju poznali - że wasze sprawy są bliskie Papieżowi i są bliskie Kościołowi.

Foto

Pan, twój Bóg, który ci błogosławił w pracach twych rąk, opiekuje się twoją wędrówką po tej wielkiej pustyni (Pwt 2, 7) - te słowa z Księgi Powtórzonego Prawa od wieków niesie Kościół, jako przesłanie nadziei. Gdy człowiek potrafi dostrzec w dziełach swoich rąk znak Bożego błogosławieństwa, wówczas nie zwątpi, iż ten sam Bóg jest - jest blisko - i wciąż opiekuje się ludzką wędrówką, zwłaszcza wtedy, gdy jest to wędrówka po wielkiej pustyni codziennych problemów i trosk. Nie może zabraknąć w dzisiejszych czasach posługi nadziei, jaką do tej pory Kościół w Polsce skutecznie pełnił. Człowiek potrzebuje świadectwa o Bożej obecności! Dziś człowiek, szczególnie człowiek pracy, potrzebuje Kościoła, który z nową mocą o tym zaświadczy. Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie i okoliczności, rodzą się nowe problemy. Kościół nie może tych zmian nie dostrzegać, nie może nie podejmować wyzwań, jakie pojawiają się wraz z nimi. Człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą jego codziennego życia i doświadczenia, posłannictwa i trudów.

Dlatego Kościół naszej epoki musi być świadomy zagrożeń, świadomy wszystkiego, co wydaje się być przeciwne temu, aby życie ludzkie stawało się coraz bardziej ludzkie, aby wszystko, co na to życie się składa, odpowiadało prawdziwej godności człowieka; po prostu musi być świadomy wszystkiego, co jest temu przeciwne (por. Redemptor hominis, 14). 5.

Drodzy Bracia i Siostry!
Uczmy się tej wrażliwości na człowieka i na jego sprawy, wpatrując się w życie i posługę świętego Brata Alberta Chmielowskiego, który często mówił, że mamy być dobrzy jak chleb, który leży na stole i który jest dla każdego, aby podszedł i ułamał kromkę, aby się posilił… Brat Albert Chmielowski z wrażliwością odkrywał cierpienie i gorycz tych, którzy nie potrafili odnaleźć swojego miejsca w ówczesnych strukturach społecznych i ekonomicznych i niósł pomoc najbardziej potrzebującym. Program, jaki on wytyczył, jest zawsze aktualny. Również i dzisiaj uczy nas, że nie można zamykać oczu na biedę i cierpienia tych, którzy nie potrafią lub nie mogą odnaleźć się w nowej, często skomplikowanej rzeczywistości.

Powróćmy jeszcze do DZISIEJSZEJ EWANGELII
„Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić...
Anna Lutostańska, w miesięczniku „Oremus” daje taki komentarz: Bóg jakby ukrywa swoją sprawiedliwość, a eksponuje dobroć – „sam przychodzi, by nas zbawić” (por. Iz 35,4). Pochylając się nad ludzką biedą, w jakiś sposób wywyższa skrzywdzonych przez życie, pokazuje, że nie ma ludzi lepszych i gorszych. Ciągle musimy korygować nasze spojrzenie na drugiego człowieka.
.
Ks. Mariusz Pohl na portalu Mateusz dodaje: Ewangelista Marek przedstawia nam jeden z wielu epizodów z życia Jezusa, który pozwala nam zrozumieć kim jest Jezus, jaka była Jego misja i jak traktowali Go wtedy ludzie. Być może nie byłoby to wcale ciekawe, gdyby nie fakt, że ta wiedza i postawy są ciągle aktualne. Albowiem misja Jezusa jest dziś nadal kontynuowana i tylko od naszej wiary zależy, czy Jezus będzie mógł coś dla nas zrobić, czy też nie.

Kochani! Jezus przemierza nasze współczesne posiadłości, ulice miast, osiedlowe skwery, wiejskie drogi. Podobnie jak przed dwoma tysiącami lat, nie trzeba Go zbytnio szukać. Ale raczej trzeba trochę poszukać, bo odnalezienie Go i spotkanie, nie jest przedsięwzięciem beznadziejnym. W dobie, gdy ludzie chowają się i uciekają przed sobą, aby mieć święty spokój, gdy nie lubią mieć żadnych zobowiązań ani obowiązków, dostępność Jezusa jest dla nas swego rodzaju wezwaniem i przykładem. I chyba powinna nas trochę zawstydzić.

Bracia i Siostry! CHLEB, za który dzisiaj dziękujemy Bogu – TO MIŁOŚĆ. To wspólnota osób…, to dzielenie się tym co mamy najpiękniejsze… Kochani! Niech te nasze dzisiejsze DOŻYNKI, niech to nasze radosne dziękczynienie za plony uczy nas miłości bezwarunkowej, szacunku do każdego człowieka, otwartości i życzliwości w codziennych naszych kontaktach; w sprawach które załatwiamy i w rozmowach jakie prowadzimy…

I za Św. Bratem Albertem powtarzajmy często, że mamy być dobrzy jak chleb, który leży na stole i który jest dla każdego, aby do nas podszedł i ułamał kromkę, aby się posilił… aby ubogacił się naszą miłością.
Amen!

Zwyczajowo podczas uroczystej mszy świętej dożynkowej zorganizowano procesję z darami:

Przedstawiciele Samorządu Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Brańszczyk przynieśli w darze haftowany obrus ołtarzowy

Piekarnia „Wa-wie” z Brańszczyka złożyła w darze chleby i wyroby cukiernicze wypieczone z tegorocznych zbóż, aby wypraszać u Boga Ojca łaskę urodzaju

Przedstawiciele sadowników Państwo Ewa i Dariusz Okulscy z miejscowości Kręgi gm. Somianka przynieśli w darze owoce jako wyraz dziękczynienia Bogu za dostatek ogrodów i sadów

Przedstawiciele rolników Państwo Ewa i Piotr Abramczyk z Brańszczyka przeznaczyli na ołtarz warzywa, dziękując za urodzaj i pracę producentów przetworów warzywnych

Sołectwo Stare Budy złożyło w darze ryby jako symbol dobrodziejstwa rzeki Bug i jedność z chrześcijańską wiarą w Jezusa Chrystusa

Sołectwo Knurowiec zaniosło w podarunku dary lasu, jako podziękę Bogu za dobrodziejstwo lasów oraz runa leśnego Puszczy Białej

Sołectwo Trzcianka ofiarowało kaszę jako symbol popularnych upraw na terenie gminy Brańszczyk

Pracownicy Zakładów Mięsnych Pana Andrzeja Rucińskiego z gminy Somianka złożyli na ołtarz wyroby wędliniarskie w dziękczynieniu za owoc pracy rąk ludzkich

Pracownicy Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowo – Usługowego „MLEKS” z Wyszkowa, którego prezesem jest Jerzy Księżak, współpracującego z firmą MLEKOWITA - ofiarowali wyroby mleczarskie, dziękując Bogu za obfitość łąk oraz odpowiedzialną pracę hodowców i producentów.

Ministranci zaś zanieśli wodę, wino i hostię, które stały się ciałem i krwią Jezusa Chrystusa

Po uroczystej mszy św. za Młodzieżową Orkiestrą z Wyszkowa i delegacjami wieńcowymi uczestnicy dożynek przeszli na plac za Urzędem Gminy, gdzie na pięknie udekorowanej scenie, otoczonej stołami biesiadnymi z sołectw i stoiskami wystawienniczymi, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski i Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul powitali rolników, delegacje wieńcowe, Wójtów Gmin:

Adama Ołdaka, Andrzeja Żołyńskiego, Jana Kozona i Stanisława Jastrzębskiego wraz z przedstawicielami samorządów gmin i powiatu, zaproszonych gości, a wśród nich przybyłego europosła Jarosława Kalinowskiego, radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego Cecylię Domżała i Mariana Krupińskiego oraz delegację ze Złoczowa z Ukrainy. Po czym złożyli serdeczne podziękowania wszystkim pracującym na roli i współpracującym z rolnikami producentom, dzięki którym utrzymuje i rozwija się wytwórczość produktów żywnościowych. Podziękowali również za wydajną pracę, pełną poświęcenia i współdziałania z łaską bożą w pozyskiwaniu urodzajnych plonów, symbolizowanych przez chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.

Foto

Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul powiedział:

„W dożynkowym korowodzie nasi gospodarze – Starostowie Dożynkowi przynieśli bezcenny i wspaniały dar, bochen chleba, upieczony z ziarna, które wzrosło i dojrzewało w powiecie wyszkowskim w gminie Brańszczyk. Wypieczony chleb powstał dzięki przychylności i łasce Stwórcy oraz dzięki ciężkiej pracy naszych rolników. Nasza przepiękna tradycja nakazuje chleb szanować, a polska gościnność nakazuje dzielić się nim. Nie ma piękniejszego gestu niż dzielenie się tym co mamy najcenniejsze. Jest on wyrazem życzliwości, przyjaźni, solidarności i pomocy drugiemu człowiekowi.

Z takim też przesłaniem dzielimy ten dożynkowy chleb z mieszkańcami gminy, powiatu, i z gośćmi, którzy do nas zawitali. Dzisiejszą dożynkową uroczystość organizujemy wspólnie: Starosta Powiatu Wyszkowskiego i Wójt Gminy Brańszczyk. Niech to wspólne dzisiejsze święto, dzielenie dożynkowego chleba, będzie symbolem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową. Siła polskiej wsi tkwiła zawsze w wspólnocie działań, w wielowiekowej tradycji i kulturze.Przywiązanie do tych wartości pozwoliło nam przetrwać trudne losy historii.”

Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski wyraził wdzięczność, rolnikom słowami: „ Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei na przyszłe plony. Dziękujemy za tegoroczne niełatwe żniwowanie. Musimy pamiętać, że rolnicy spełniają swoją misję gospodarczą, żywią nas. Tę oczywistą sprawę przypomniał pięknie Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec
i bronić. Ale rolnictwo to przecież chleb. Ten chleb, z którego żyje człowiek. Nie samym chlebem on żyje, ale przecież żeby człowiek żył, musi mieć chleb. Dlatego tak bardzo leży nam na sercu, by tego chleba nie brakowało nikomu na naszym globie, a brakuje, leży nam na sercu, by nie brakowało w naszej Ojczyźnie”.

Starosta zauważył również, że: „Nie wystarczy dzisiaj produkować wydajnie żywność, płody trzeba mądrze zagospodarować. Ziemia to nie tylko sprawa wsi i ludzkiej pracy na roli. Ziemia to wielka narodowa sprawa. Ziemia to dziedzictwo ojców, to świadek ojczystych dziejów, to miejsce, gdzie mową jest ojczysty język, to obszar wolności, to przestrzeń, w której obecna jest ojczyzna. Dziś spoglądamy na ziemię wyszkowską, która dała nam nowy i dorodny chleb, owoc pracy rąk ludzkich. Z szacunkiem i wdzięcznością patrzymy na ręce, utrudzone i spracowane. Ciężka jest praca rolnika: praca w pocie czoła. Zyski z pracy na roli nigdy nie były wielkie. Rolnikom i wszystkim ludziom wspomagającym rolników z gminy Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Rząśnik, Wyszków, Zabrodzie pragniemy wyrazić dziś serdeczną wdzięczność, a także uznanie i szacunek. Dziękujemy im za to, że żywią, że w dobie trudnych przeobrażeń trwają na ziemi ojców i uprawiają ją.”

Wójt Gminy Brańszczyk podkreślił również rolę i znaczenie polskiej wsi w dziejach narodu, mówiąc:
„ Polska wieś - zawsze gospodarna i dumna, bo ma świadomość swej roli w narodzie. Ileż to razy w historii wieś była podstawą odrodzenia narodowego. Na sztandarach wypisane hasło: ŻYWIĄ I BRONIĄ. W czasach pokoju rolnik daje narodowi chleb, w czasie zagrożenia staje w obronie ojczyzny. Trzeba pamiętać także o innych zasługach. Wieś nigdy nie dała się uwieść chwilowym modom. Często wyśmiewana, jednak z perspektywy czasu przyznawano jej mieszkańcom rację. Dzisiaj wieś dla mieszańców miasta staje się dobrym miejscem do zamieszkania, mimo że często brakuje odpowiedniej infrastruktury, oraz wielu innych wygód spotykanych na co dzień w mieście. Można zapytać dlaczego warto tutaj zamieszkać?

Bo nie chodzi tylko o czyste i zdrowe powietrze. Więc o co innego chodzi? Na wsi pozostał klimat, który oparł się obcym wpływom i modom. Jeżeli ktoś powraca tutaj, to dlatego, że odnajduje swoje korzenie, kulturę i obyczaje, które zostały gdzie indziej zapomniane, a teraz stają się konieczne w dzisiejszym nowoczesnym świecie. Tłumnie odwiedzane festyny, dożynki, furorę robią telewizyjne seriale o życiu wsi. Mieszkańcy wsi mogą być dumni nie tylko ze swej pracy, ale także z zachowanego dziedzictwa i kultury, którym to bogactwem dzielą się z innymi. Dlatego jest za co dzisiaj dziękować: dziękujemy za chleb, który codziennie kładziemy na naszym stole, za waszą ciężką pracę i za przykład godnego życia.

Dziękujemy za tradycje ocalone od zapomnienia, za te przepiękne wieńce dożynkowe, stoły biesiadne przygotowane przez sołectwa, dziękujemy za dzisiejszą dożynkową gościnę. Dziękujemy Starostom Dożynkowym za reprezentowanie rolników i przewodzenie dzisiejszym uroczystościom. Życzymy szczęścia i pomyślności dla Was drodzy rolnicy i dla Waszych rodzin. Gościom dożynek życzymy udanego świętowania i wesołej zabawy.”

Dla potwierdzenia wypowiedzianych życzeń, by chleba nikomu nie zabrakło Starosta i Wójtowie podzielili się nim z uczestnikami dożynek, co jest jednym z piękniejszych akcentów święta plonów.

Foto

Doroczne obchody dnia święta plonów są także doskonałą okazją do uhonorowania rolników ministerialnymi Krzyżami i Odznaczeniami za „Zasługi dla Rolnictwa”. Delegacje wieńcowe zaś otrzymują okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne od Organizatorów dożynek. W tym roku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk przekazał nadaną przez Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” Starostom Dożynek Jadwidze i Feliksowi Marszałom ze Trzcianki oraz Piotrowi Rozenek z gminy Wyszków i Piotrowi Wiesławowi Tomczak z gminy Brańszczyk.

Srebrny Krzyż Zasługi dla rolnictwa otrzymał Jan Stanisław Banaszek z gminy Długosiodło.

Brązowe „Krzyże Zasługi dla Rolnictwa” otrzymali:
Dorota Jackowska- gmina Somianka
Wiesława Julianna Oleksiak– gmina Zabrodzie
Andrzej Orłowski– gmina Długosiodło
Henryk Józef Słowikowski– gmina Wyszków
Marian Szczęsny– gmina Somianka
Tadeusz Jan Wróbel– gmina Rząśnik


Nagrody za współpracę z Firmą „Mleks” dostawcom mleka wraz z europosłem Jarosławem Kalinowskim wręczył Prezes Jerzy Księżak. Nagrodzeni zostali:

Stanisław Świercz– Nowe Płudy /gm.Somianka/
Bogdan Suchta– Janowo /Rząśnik/
Edward Skwarski– Przykory /Zabrodzie/
Waldemar Kulesza– Poręba Średnia / Brańszczyk/
Bartosz Depta– Niemiry /Brańszczyk/
Jan Grzymała– Wielątki /Rząśnik/
Zbigniew Jasiński– Wólka Lubielska /Rząśnik/
Jacek Olbryś– Poręba Średnia /Brańszczyk/
Wiesław Suchta– Janowo /Rząśnik/
Sławomir Zdziera– Gołystok /Rząśnik/
Andrzej Żebrowski– Plewki /Długosiodło/
Janusz Gołys– Gulczewo /Wyszków/
Jacek Cal — Komorowo /Rząśnik/
Marek Ciach– Augustowo /Długosiodło/
Karol Kania– Augustowo /Długosiodło/
Jan Kapla– Stare Kozłowo /Somianka/
Sylwester Kuchta– Jasieniec /Somianka/
Jacek Gajewski– Jackowo Górne /Somianka/.

W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Cecylia Domżała i Marian Krupiński dyplomem za działalność społeczną uhonorowali Henryka Zalewskiego z Niemir .

W oficjalnej części uroczystości słowa podziękowań za trud rolniczej pracy oraz informacje o gospodarce i działaniach polskiego i europejskiego parlamentu na rzecz rolników przekazali: Jarosław Kalinowki i Tadeusz Nalewajk. Miłym akcentem dożynek były także życzenia od samorządowców powiatu lwowskiego z Ukrainy oraz występy artystyczne ukraińskich zespołów: „Pory roku”, „Trio bandurzystek” i „Galicyjskie Barwy” ze Złoczowa. Interesująco prezentowały się zespoły z Wyszkowa „Wyszkowiacy” i „Oberek”. I jak co roku, aplauz i uznanie zyskał zespół z Płocka „Masovia”, zaś kabaret z Krakowa „Spotkanie z Balladą”, czyli znane postacie Kopydłowa, zgromadził rekordową widownię, co chwila wybuchającą gromkim śmiechem.

Koniecznie też trzeba podkreślić, że dobry nastrój, poczucie humoru i siły do zabawy uczestnicy dożynek zapewne w znacznej mierze zawdzięczają smakowitym i różnorodnym daniom serwowanym przez sołectwa: Bialebłoto Stara Wieś, Białebłoto Kobyla, Nowa Wieś, Niemiry, Brańszczyk, Nowy Brańszczyk, Turzyn, Trzcianka, Stare Budy, Nowe Budy, Tuchlin, Udrzyn, Udrzynek, Ojcowizna, Poręba Średnia, Poręba Kocęby, Dudowizna, Budykierz, Przyjmy i Knurowiec oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Firmę „Koneser”, a także wyjątkowemu „przysmakowi’ ufundowanemu przez Wojskowe Koło Łowieckie „ZLOT” nr 168 z Warszawy z siedzibą w Nowej Wsi.

Można więc sądzić, że uczestnicy dożynek, zarówno ci zaangażowani w pracy, jak i ci, korzystający z oferowanych atrakcji- pożytecznie, miło i wesoło spędzili dzień święta plonów w gminie Brańszczyk.


Opracowanie: Dyr. GDK Maryla Puścian

Publikacja: Marek Rozenek


ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII

Organizatorzy Dożynek Powiatowo–Gminnych
w Brańszczyku
Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul
Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski
składają serdeczne podziękowania:


- Rolnikom i delegacjom wieńcowym gminy Brańszczyk i powiatu wyszkowskiego,
- Starostom Dożynek Jadwidze i Feliksowi Marszał,
- Wójtom Gmin wraz z przedstawicielami samorządu terytorialnego,
- Kapłanom: Dziekanowi Dekanatu Wyszkowskiego i Księżom z parafii Brańszczyk i Poręba,
- Sołectwom gminy Brańszczyk za wystawienie stołów biesiadnych,
-Firmom: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Wyszkowa, Mleks–Mlekowita z Wyszkowa,
„Koneser” z Wyszkowa, S. i W. Ciach Gospodarstwu Agroturystycznemu z Tulewa, Mazowieckiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Warszawie-Powiatowemu Zespołowi Doradców w Wyszkowie, MIFARM– Hurtowni Rolniczej z Wyszkowa, Kłos-Pasz Wytwórnia Pasz z Zator,
- Delegacjom składającym dary na Mszy Świętej,
- Agencji Ochrony „Pol–Asekur” z Wyszkowa,
- Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku,
-Występującym zespołom: „Wyszkowiacy”, „Oberek”, „Masovia”, „Spotkanie z balladą”, „Raf”, „Pory roku”, „Trio bandurzystek” i „Galicyjskie barwy” oraz artystom prezentującym obrazy z plenerowych warsztatów malarskich
- Orkiestrom: „Darmanista” z Brańszczyka, Orkiestrze Dętej Nadbużańskiej z Wyszkowa i Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Wyszkowa,
- Pracownikom samorządowym z Gminy Brańszczyk i Starostwa Powiatowego w Wyszkowie,
- Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka,
- Powiatowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Wyszkowie,
- Gminnemu Domowi Kultury w Brańszczyku,
- Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Brańszczyku,
- Policjantom z Powiatowej Komendy Policji w Wyszkowie i Posterunku Policji w Brańszczyku
-Pracownikom Pogotowia Ratunkowego


Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 5790 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.