Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

VIII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk

Kolęda Zwyczaj kolędowania narodził się jeszcze w pogańskich czasach rzymskich, gdy to w pierwszych dniach roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni calendae, chwalące początek miesiąca, domowników i otoczenie.

Foto

Foto














Muzyka bowiem łączyć miała obyczaje i od zarania dziejów była wyrazem radości. Z upływem wieków pieśni te, również wśród chrześcijan, przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Obecnie śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia - to jest 24 grudnia, aż do końca stycznia - święta Matki Boskiej Gromnicznej obchodzonego 2 lutego.

Początkowo twórcy kolęd czerpali z Ewangelii i nazwana została kolędą, z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej i jako bardziej świecka nazwana została pastorałką.

Obecnym wielowiekowym zwyczajem, całe rodziny po wieczerzy wigilijnej siadały i kolędowały. Do Polski zwyczaj ten dotarł jeszcze w XV wieku, a pierwsza spisana kolęda rozpoczynała się od słów Zdrów bądź, Królu Anielski.... W niecałe sto lat później ukazały się pierwsze Kantycjonały Chrześcijańskie, będące zbiorami kantyczek - religijnych pieśni kościelnych, do których zaliczono już kolędy.

Do najbardziej znanych kolęd świata należy Cicha Noc tłumaczona niemal na wszystkie języki. W Polsce rozbrzmiewały przede wszystkim pieśni: Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, czy Pójdźmy wszyscy do stajenki. Co ciekawsza, Polska liczy sobie najliczniejszy zbiór kolęd na świecie - niemal 200 kolęd i niemal 400 pastorałek, gdy w zachodnich krajach dominują jedynie pastorałki i to rzadko kiedy w liczbach przekraczających 200 utworów.

Foto

Foto














Również w niektórych regionach Polski, szczególnie na wsi, spotykany jest jeszcze nawet do dziś, zwyczaj "kolędowania" - chodzenia po domach grupy kolędników - przebierańców śpiewających kolędy. Wśród nich, w zależności od regionu, spotkać można Anioła, Diabła, Turonia, Trzech Króli, Pastuszków i Muzykantów.

Wiele z takich grup przygotowywało również jasełki, które w ramach "teatralnej" sztuki odgrywane były przed pełną publicznością przez młodych "aktorów". Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, a treścią ich była, i jest nadal, historia narodzenia Jezusa w Betlejem jak i spisku Heroda. To najprawdopodobniej one właśnie, nawiązując do antycznych tradycji odwiedzin i pocieszania, dały początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Gminny Dom kultury w Brańszczyku po raz IX zorganizował Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod Patronatem Wójta Gminy do którego przystąpiło 7 szkół podstawowych i 2 gimnazja. W konkursie wzięło udział 43 młodych wykonawców Kolęd i Pastorałek.

Dyrektor GDK Maryla Puścian serdecznie przywitała wszystkich uczestników, nauczycieli, Wójta Mieczysława Pękula, orkiestrę młodzieżową „Darmanista” z kapelmistrzem Dariuszem Pieńkosem, publiczność, dwie konferansjerki Martę Puścian i Natalię Kossakowską oraz szanowne jury w składzie: Siostrę Dyrektor ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi Wiesławę Ćwiklewską, ks. Andrzeja Grzybowskiego Proboszcza parafii Poręba, Michała Sitaka organistę parafii Poręba, radną gminy Brańszczyk Małgorzatę Jaworską, radnego gminy Brańszczyk Zdzisława Głowackiego, Bożenę Głowacką dyr. GBP w Brańszczyku, Profesora Ludwika Radka.

Foto

Foto














Wykonawcy występowali w 3 kategoriach wiekowych;

w kategorii A- (kl. 0 –III)

I miejsce zajął Damian Zarzecki, ze Szkoły Podstawowej w Brańszczyku, który wykonał kolędę pt „Posypało śniegiem” przygotowany przez Dorotę Owsianko.

II miejsce zajęła Sylwia Puścian ze Szkoły Podstawowej w Porębie „Lulaj go Matko lulaj” pod kierunkiem Ewy Rytelewskiej.

III miejsce zajęli Joanna Runo, Patrycja Tomczyk, Anna Wawrzyńczak, Iza Zalewska, Marta Zyśk ze Szkoły Podstawowej w Nowych Budach wykonując kolędę pt „Gore gwiazdka Jezusowi” pod kierunkiem Jacka Kuropatwy.

W kategorii B (kl. IV,V,VI)

I miejsce zajęli Ewelina Rogalska i Szymon Kurowski ze Szkoły Podstawowej w Trzciance wykonując kolędę pt „Zaśpiewam Jezuskowi” pod kierunkiem Mirosławy
Kurowskiej.

II miejsce równorzędne zajęły Patrycja Kulasińska ze Szkoły Podstawowej w Brańszczyku w kolędzie pt „Jakaś światłość” pod kierunkiem Marka Rozenka oraz Patrycja Kulesza, Patrycja Kukuć, Karolina Gałązka, Marta Osowiecka, Monika Fidura ze Szkoły Podstawowej w Porębie „W grudniowe noce” pod kierunkiem Ewy Rytelewskiej.

III miejsce zajęła Paulina Uzdowska ze Szkoły Podstawowej w Białymbłocie „Gdy śliczna Panna” pod kierunkiem Marzeny Parobczyk.

Foto

Foto














W kategorii C (klasy gimnazjalne)

I miejsce zajęły Karolina Dańczyszyn, Kinga Mróz, Patrycja Nowosielska, Magdalena Szymańska, Małgorzata Zalewska wykonały kolędę pt „Biała ziemia” pod kierunkiem Ewy Rytelewskiej

II miejsce zajęły Marlena Mejer i Martyna Kłos „Mroźna cisza” pod kierunkiem Marka Rozenka.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami przez Wójta Gminy Mieczysława Pękula, który podziękował za udział w konkursie wyraził podziw dla młodych wykonawców oraz wdzięczność dla nauczycieli przygotowujących ich do występu.

Foto

Foto














Dyrektor GDK Maryla Puścian podziękowała Wójtowi Mieczysławowi Pękulowi za Patronat nad konkursem, oraz wszystkim za udział w IX Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.


Opracowanie: Dyrektor GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3743 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.