Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Ferie zimowe 2008 w Gminnym Domu Kultury

Foto

Foto















W bogatej ofercie Gminnego Domu Kultury podczas zorganizowanych dla dzieci ferii zimowych znalazły się różnorodne zajęcia świetlicowe w postaci gier i zabaw logicznych, quizy matematyczne, kalambury i zagadki wymagające analitycznego myślenia, wycieczka do Warszawy, dzień kulinarny, wyprawa plenerowa, dzień sportowy, dzień zakochanych, dzień teatralny, dzień edukacyjny dotyczący profilaktyki.

Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych, gdzie mogli sprawdzić się w charakterze aktorów, lecz nie tylko gdyż scenografię w postaci pięknie namalowanych scen z bajki wykonali własnoręcznie pod czujnym okiem Olgi Pietrzak. Inscenizacja „Czerwonego Kapturka” będąca uwieńczeniem dwutygodniowych zajęć, na którą jak zauważyliśmy przybyli też rodzice młodych aktorów, wypadła znakomicie, zaś gromkie brawa i smakołyki były nagrodą za trud i ciężką pracę dzieci.

Foto

Foto















Mając na uwadze fakt, że większość osób przepada za słodkimi przekąskami poprosiliśmy fachowca w tej dziedzinie p. Renatę Rozenek, aby przygotowała kilka z nich -oczywiście z zaangażowaniem dzieci i młodzieży. Uczyniła to w szykowny, a nawet można powiedzieć w wytworny sposób, gdyż wszystkie, młode osoby przebywające w Domu Kultury ochoczo współpracowały ze sobą. Chociaż, wbrew stereotypom „do garnków” pchali się głównie chłopcy, którzy z wałkiem w ręku pracowali nad wypiekami to jednak po kilku godzinach można było zaobserwować rezultaty ich pracy. Efektem było kilka tac smakołyków, które jedliśmy z apetytem przez dwa dni.

Foto

Foto















Tradycyjna wycieczka do Warszawy cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż ponad 40-osobową grupę czekało wiele interesujących wrażeń. Rozpoczęliśmy od seansu kinowego dla dzieci z filmem „Asterix na olimpiadzie” a następnie każdy uczestnik mógł popisać się swoimi umiejętnościami i sprytem w parku rozrywki na kręgielni. Kolejnym miejscem była nieodzowna wizyta przeznaczona na posiłek regeneracyjny w Mc’Donald, by na końcu zwiedzić wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie. Wymęczeni atrakcjami wycieczki wróciliśmy do domu z bagażem kolejnych doznań i niezapomnianych przeżyć.

Foto

Foto















Czas ferii to także okres rozgrywek tradycyjnego Turniej Tenisa Stołowego pod patronatem Redaktor Naczelnej Maryli Puścian z okazji jubileuszu 13-lecia „Lokalnych Wieści Gminnych”. W tym roku, aby dać większe szanse na wygraną najmłodszym zawodnikom nastąpił podział turnieju na dwie kategorie: szkołę podstawową i gimnazjum. Po długich i wyczerpujących pojedynkach – zwłaszcza o drugie miejsce w kategorii gimnazjalnej, gdzie walczyło w dogrywce trzy osoby – klasyfikacja zwycięzców wyglądała następująco: w młodszej I miejsce zajął Rafał Roguski, II miejsce – Paweł Wołyniec, wśród starszych zawodników I był Damian Rybak, zaś II – Patryk Nożewski. Nagrody dla zwycięzców w postaci pucharów oficjalnie wręczyła Dyrektor GDK – Maryla Puścian. Każdy uczestnik otrzymał również nagrodę pocieszenia.

Foto

Foto















Nie zabrakło też w naszej ofercie wyprawy plenerowej po gminie Brańszczyk. Tym razem był to rajd pieszy na orientację po hasłem „Młody wędrowca” z wykorzystaniem mapy i kompasu. Dzieci miały za zadanie nauczyć się poruszania w terenie. Początek wędrówki miał miejsce w Tuchlinie, skąd ruszyliśmy lasami i mokradłami w kierunku Brańszczyka. Roztopione tereny nie pozwalały na przemarsz zaplanowaną trasą gdyż należałoby zanurzyć się po kolana w błoto, co o tej porze roku do przyjemności nie należy. Niemniej po długotrwałym marszu, obserwując po drodze paśniki dla zwierząt, obiekty ekologiczne charakterystyczne dla flory i fauny Puszczy Białej np. siedliska bobrów i bór świerkowy; dotarliśmy do leśniczówki na zasłużony odpoczynek i posiłek w postaci pieczonych na ognisku kiełbasek. Wieczorem wyczerpani i przemoczeni uczestnicy wyprawy ponaglani przez przewodnika dotarli do końca rajdu.

Foto

Foto















Tuż przed feriami Świetlica Internetowa „GADU-GADU” otrzymała od GKRPA wspaniały prezent w postaci dwóch nowych komputerów, dzięki którym możliwe było zorganizowanie spotkań z dziećmi i młodzieżą poświęcone profilaktyce antyalkoholowej i antynikotynowej. Młodzi ludzie poznawali sposoby przeciwdziałania nałogom, poszukiwali i pozyskiwali informacje dotyczące danej tematyki w Internecie. Uświadomili sobie jak tragiczne skutki niesie za sobą przyjmowanie tych używek zwłaszcza w ich wieku. Również realizacja zajęć multimedialnych z wykorzystaniem komputerów (programów i gier edukacyjnych ) nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność i życzliwość tejże komisji za co Gminny Dom Kultury serdecznie dziękuje.

W dniu Św. Walentego uczestnicy ferii wzięli udział w debacie na temat miłości. Najpierw dowiedzieli się kim był św. Walenty i czym zasłużył sobie na miano patrona zakochanych. Prowadząca debatę dyrektor Maryla Puścian skierowała uwagę rozmówców na rodzaje miłości, zarówno tej do osób np. rodziny i przyjaciół, ale też do Boga i Ojczyzny. Zachęcała dzieci do określenia innymi terminami wyrażenia „miłość”, pytała: co znaczy kochać? Jak można okazywać sobie czułość i przywiązanie oraz kiedy rodzice wiedzą na pewno, że dziecko ich kocha? Rozważano różnice między zachowaniami egoistycznymi a altruistycznymi.

Foto

Foto















W efekcie okazało się, że dzieci lubią takie rozmowy i żywo w nich uczestniczą, nadto doskonale orientują się w temacie –tak ważnym w relacjach międzyludzkich. Kolejną konkluzją jest też fakt, że wspaniale byłoby jedną godzinę dziennie siąść naprzeciwko siebie i zwyczajnie porozmawiać, słuchając siebie nawzajem. Niestety w obecnej dobie więcej czasu zajmuje korzystanie z telefonów komórkowych niż zwykła rozmowa. Nawet bliscy sobie ludzie czasem tylko koncentrują się na przekazywaniu sobie informacji. „Dzień zakochanych” w GDK stał się okazją do sympatycznych kontaktów i uświadomienia sobie potrzeby rozmów. Wszyscy uczestnicy debaty zostali również obdarzeni słodyczami.

Młodzież gimnazjalna rozpoczęła też kurs nauki na gitarze akustycznej, który będzie kontynuowany przez kolejne miesiące.

Szkoda tylko, że tegoroczna aura nam nie sprzyjała, ponieważ mieliśmy jeszcze w zanadrzu mnóstwo pomysłów na gry i zabawy plenerowe ( kulig, lepienie bałwanów, zjeżdżanie na sankach, bitwy na śnieżki itp.). Mimo tego, sądzimy, że czas w naszej placówce był spędzony pożytecznie, na zabawie, która jednocześnie uczy i wychowuje. Uważam, że wszelakie formy angażowania dzieci i młodzieży w życie kulturalne, sport czy rekreację są dużo bardziej przyjemne i pożyteczne od powszedniego marazmu czy codziennego ślęczenia przed telewizorem lub komputerem.

Foto

Foto















Serdeczne podziękowania składamy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie zajęć, a dzieciom i młodzieży za uczestnictwo w feriach.


Opracowanie i publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3106 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.