Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Dzień Święta Plonów - Dożynki Gminne - w Porębie

Dożynkom Gminnym, które odbyły się 7 września 2008 r. w Porębie -kłosom zbóż wplecionych w wieńce żniwne nieustannie asystowały ciepłe promienie słońca i podniosły nastrój uroczystości dziękczynienia za plony, przede wszystkim zaś niebywały zapał mieszkańców poszczególnych sołectw zaangażowanych w organizację tegorocznego Dnia Święta Plonów….

Foto

Tradycja składania dziękczynienia Bogu za plony, dary ziemi zbierane latem na polach i łąkach, której kultywowanie rozprzestrzeniło się po całej naszej Ojczyźnie, jest obecna w naszej gminie od wielu lat. Jednakże po raz pierwszy można było zauważyć tak wielkie i zupełnie bezinteresowne zaangażowanie sołectw, na czele z Paniami i Panami Sołtysami wspieranymi przez Rady Sołeckie, rodziny i sąsiadów. Argumentem za tak sprawną i godną uznania organizacją dożynek była ilość wieńców i bogato udekorowane płodami rolnymi stoiska 19 miejscowości, promujące potrawy regionalne.

Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się poświęceniem 18 wieńców żniwnych z Poręby Średniej, Poręby Kocęba, Przyjm, Niemir, Udrzyna, Knurowca, Turzyna, Ojcowizny, Nowych Bud, Udrzynka, Dudowizny, Brańszczyka, Starych Bud, Nowej Wsi, Tuchlina, Białegobłota Kobyla, Białegobłota Kurza i Budykrza przed Kościołem pw. Św. Barbary w Porębie oraz procesją wokół świątyni.

Przekazania bochna chleba na ołtarz dokonali Starości Dożynkowi Beata i Leszek Rosińscy z Nowej Wsi podczas Mszy św. koncelebrowanej przez Proboszcza Parafii Brańszczyk ks. kan. Pawła Stacheckiego i Proboszcza Parafii Poręba ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego oraz ks. Józefa Wojciechowskiego Dyrektora DSS, głoszącego kazanie, w którym m.in. powiedział:

Ten dzisiejszy przepiękny poranek jest obrazem widocznej troski i opatrzności Bożej, Ojcowskiej miłości nad człowiekiem. To wszystko: życie, nasiona, owoce i zwierzęta, wszystko dał Bóg. To wszystko jest dla człowieka i ma służyć człowiekowi. Bóg nas umiłował i chce abyśmy też wzajemnie się miłowali, abyśmy tu, już na ziemi rozpoczęli wędrówkę do Królestwa Niebieskiego we wzajemnej miłości i szczęśliwości. „Szukajcie wpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, bo wszystko inne będzie wam przydane…”, nie zabiegaj i nie troszcz się jak człowiek bez wiary, bo zachłanność nie pochodzi od rozumności, bo zachłanność nie ma nic wspólnego z miłością.

Dlatego mamy uczyć się prawdziwej sprawiedliwości, ale tylko wtedy ona będzie, jeżeli będziemy miłowali Boga, jeżeli będziemy szukali tego co jest trwałe, co jest nieprzemijające.
Dlaczego ta zachęta? „Szukajcie wpierw Królestwa Bożego”, bo głównym celem istoty rozumnej jest właśnie królowanie wieczne w Bogu. /…/ a przecież każdy pragnie szczęśliwości.

Foto

Po Mszy św. udekorowaną kwiatami i kłosami zbóż główną ulicą Poręby na plac szkolny na czele z Kapelą z Białegobłota przemaszerował kolorowy korowód dożynkowy, gdzie czekała od rana udekorowana przez nauczycieli ZPO z Poręby scena i gościnne stoiska z 19 sołectw.

Licznie przybyłych powitał Wójt Gminy Mieczysław Pękul, mówiąc m.in.:

Powitajmy brawami bohaterów tegorocznych dożynek, którymi są oczywiście rolnicy Gminy Brańszczyk. Szczególnie zaś powitajmy, dziś najważniejszych rolników w Gminie Brańszczyk, a mianowicie Starostów tegorocznych dożynek Beatę i Leszka Rosińskich- rolników z Nowej Wsi. /…/

Szanowni Państwo, to bardzo ważne mieć swój chleb, być niezależnym i nie prosić innych o pomoc. Stanowi to o sile ludzi i sile całego narodu. Daje mu niezależność i suwerenność. Polacy tę siłę posiadają. Jesteśmy z tego dumni, bo zawsze możemy powiedzieć, że potrafimy dobrze gospodarować na swojej ojczystej ziemi. A wśród nas są dzisiaj prawdziwi bohaterowie pracy, nasi rolnicy.

To dzięki nim i ich ciężkiej pracy, zapobiegliwości i uporowi, co roku, w dzień dożynek otrzymujemy te, jakże ważne dla nas wszystkich zapewnienie, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy chleb którego wystarczy dla nas wszystkich. Jak wiemy, na początku jest przygotowanie ziemi, później siew, następnie czas pełen niepewności, obaw i nadziei, że ziarno rzucone w ziemię wyda plony.

A potem przychodzi czas na nagrodę za ciężką pracę w postaci udanych zbiorów, których symbolem jest dzisiaj ten dożynkowy chleb. Wydaje się to takie łatwe i proste, ale w rzeczywistości uprawa ziemi to prawdziwa sztuka, wymagająca nie tylko dużej wiedzy i pracowitości, ale także szczęścia i przychylności niebios, bo miejsce pracy rolnika znajduje się pod gołym niebem i w każdej chwili narażone jest na działanie niekorzystnych sił przyrody.

Polski rolnik to wszystko potrafi, wie kiedy i jak przygotować ziemię, rzucić w nią ziarno, uprosić u Boga łaski, by w bezpiecznych warunkach ziemia wydała plon. A potem mamy dożynki, czas radości, czas dziękczynienia. Pewnie najpiękniejszy dzień w całorocznej pracy rolnika. W ten dzień, wspólnie z rolnikami cieszymy się i my, bo dożynki są podsumowaniem udanego roku w rolnictwie. Pamiętajmy więc, że praca rolnika potrzebuje naszego szacunku, że należny szacunku jest owoc tej pracy- chleb.

Godziwego traktowania potrzebuje też ziemia, ten chleb rodząca, chleb który jest darem najwyższym, bez którego nie ma życia. Czemuż więc, tego szacunku brakuje i daleko nam do kraju, o którym pisał wieszcz „kruszynę chleba podnoszę z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”. Pamiętajmy, że winni jesteśmy szacunek rolnikom za ich ciężką pracę, za pielęgnowanie tradycji i wartości, z których tak naprawdę wyrastamy.

Jakże często w obecnych czasach mieszkańcy miast szukają możliwości zamieszkania na wsi, bo tutaj jest właściwy polski klimat, którego gdzie indziej znaleźć nie mogą.
Dzisiaj, w ten świąteczny dożynkowy dzień, pragnę podziękować rolnikom za ich ciężką, całoroczną, jakże trudną pracę. Za ten przysłowiowy chłopski upór, tak często potrzebny przy pracy na wsi, za ten symboliczny bochen chleba. Dziękuję rolnikom seniorom, że potrafili swoim następcom zaszczepić miłość do ziemi, do trudnego zawodu rolnika i za to, że wspierają młodych rolników w gospodarstwie nie tylko pracą.

Dziękuję za ten przekazany na moje ręce bochen chleba, który traktuję jako symbol Waszego do mnie zaufania i obiecuję, że będę starał się, tak jak do tej pory, dzielić ten chleb tak, żeby nikomu go nie zabrakło.


Po wystąpieniu Wójta Gminy Mieczysława Pękula nastąpił moment szczególnie podniosły, w którym Starości Dożynkowi Beata i Leszek Rosińscy przekazali na ręce Pana Wójta dorodny chleb, którym podzielił się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Kapela z Białegobłota zadedykowała Panu Wójtowi ludową piosenkę, zaś pani Teresa Styś z Nowych Bud zachwyciła publiczność recytacją swoich wierszy, w których rozbrzmiewała rolnicza wdzięczność Bogu za zebrane plony. Następnie zaproszono na scenę delegacje wieńcowe, sołtysów, przedstawicieli władz, duchowieństwa, szkół i instytucji publicznych, którym Starości Dożynkowi przekazali chleby ofiarowane z Piekarni GS „SCh” w Porębie.

Foto

Delegacjom wieńcowym za udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy gratulacje przekazali Jarosław Kalinowski Marszałek Sejmu RP i Marian Krupiński Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Pan Mieczysław Pękul Wójt Gminy Brańszczyk.

W wyniku głosowania pośród autorów wieńców I miejsce przyznano wieńcowi z Poręby Średniej, w kształcie wiatraka, wykonanego ze słomy, kłosów pszenicy, pszenżyta, żyta i owsa; do ozdoby wykorzystano ziarna maku, łubinu i siemienia.

II miejscem wyróżniono dwa wieńce z Przyjm i z Niemir. Wieniec z Przyjm wykonano w kształcie ula pszczelego ze zbóż: owsa i pszenicy, i przyozdobiono kwiatami. „Warto zauważyć, że wejścia do ula strzegą: najbardziej znani przedstawiciele tego gatunku pszczółka Maja i Gucio, wsparci przez jeże, które pełnią wartę przed ulem. Należy nadmienić, że jedynymi z pierwszych osadników, na terenie obecnego powiatu wyszkowskiego byli bartnicy, którzy zajmowali się pszczelarstwem, pozyskując miód dla celów spożywczych i leczniczych. Pracowitość pszczół jest nawiązaniem do ciężkiej pracy rolnika na roli. Tą ciężką i znojną pracę w rolnictwie w uroczystym dniu Święta Plonów, Tobie Panie Boże Wszechmogący ofiarujemy, a za zebrane plony serdecznie dziękujemy. Szczęść Boże Polskim Rolnikom.

Wieniec Dożynkowy wsi Niemiry przedstawia obrzęd Mszy Świętej. Stelaż wieńca wykonany został z drewna i styropianu. Wszystko wyłożone tradycyjnymi, polskimi zbożami, takimi jak: jęczmień, żyto, pszenica, ziarna gryki, gorczycy, owsa, kukurydzy, maku i włókna lnu oraz przyozdobiony kwiatami. Na ołtarzu znajduje się chleb upieczony z tegorocznych plonów.

III miejsce przyznano wieńcom z Udrzyna i Knurowca. Nasz wieniec dożynkowy z Knurowca zatytułowaliśmy „Hołd Anioła”. Wyrażamy w nim naszą wdzięczność Matce Najświętszej, Królowej Naszej Ojczyzny za Jej nieustające orędownictwo i pomoc w codziennych trudach na roli i wszystkich przedsięwzięciach. Do wykonania wieńca użyliśmy roślin, szczególnie różnego rodzaju nasion i kłosów zbóż oraz kwiatów i wrzosu.

Wieńcem z Udrzyna mieszkańcy dziękują Panu Bogu całym bijącym jak dzwon sercem za tegoroczne plony oraz chleb. Wieniec wykonany z kłosów żyta, owsa, ziaren maku i kaszy. Przyozdobiony kwiatami z naszych domowych ogródków.

Foto

Dożynki Gminne są tą specyficzną uroczystością, podczas której pochwałę dla rolniczej pracy władze samorządowe mogą wyrazić nie tylko słowami podziękowań, ale także nagrodami dla wyróżniających się rolników. Dlatego też na tegorocznym świecie plonów dyplomy uznania i nagrody rzeczowe otrzymali:

Beata i Leszek Rosińscy – Nowa Wieś
Wanda i Remigiusz Ponichtera – Białebłoto – Kurza
Bogumiła i Mieczysław Osowieccy – Poręba – Kocęby
Monika i Bogdan Zalewscy – Nowe Budy
Grażyna i Mirosław Kulesza - Dalekie Tartak
Anna i Sylwester Łada - Dudowizna
Marzena i Paweł Olbryś - Poręba Średnia
Ewa Nowak - Udrzynek
Anna i Mirosław Olbryś - Knurowiec
Dorota i Sylwester Rosińscy – Białebłoto Stara Wieś
Barbara i Jan Grabscy - Niemiry
Teresa i Stanisław (s. Wincentego) Rogalscy - Przyjmy
Bożena i Leszek Szydlik - Nowy Brańszczyk
Barbara i Józef Królik - Stare Budy
Edyta i Karol Pochmara - Budykierz
Krystyna i Jan Sitek - Białebłoto Kobyla
Hanna i Wiesław Stalmach - Turzyn Kolonia
Roman Kądziela - Ojcowizna
Grażyna i Sławomir Góreccy - Udrzyn
Bożena i Krzysztof Abramczyk - Brańszczyk
Grażyna i Mieczysław Płoszka - Tuchlin
Elżbieta i Krzysztof Kulesza - Trzcianka

Ceremonii wręczania nagród i dyplomów delegacjom wieńcowym, wyróżnionym rolnikom oraz przedstawicielom sołectw prezentującym swoje miejscowości poprzez degustację potraw regionalnych wraz z Wójtem Gminy Mieczysławem Pękulem dokonywali Marszałek Sejmu Jarosław Kalinowski i Radny Sejmiku Marian Krupiński, którym za zaangażowanie i wspaniałą współpracę organizatorzy bardzo serdecznie dziękują.

Dożynki Gminne stwarzają jednocześnie sprzyjającą okoliczność do publicznego złożenia życzeń i gratulacji rolnikom. Marszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski dziękując za zaproszenie i możliwość spotkania się z rolnikami gminy Brańszczyk powiedział, m.in..

Szanowni, drodzy państwo i drodzy rolnicy, chcę wam życzyć żeby ten szacunek, którym jesteście dzisiaj otaczani przy okazji Święta Plonów, był z wami przez cały rok. Zaś politycy, i ja również, i koledzy w parlamencie, którzy dzisiaj licznie odwiedzają imprezy dożynkowe, oddawali należny szacunek ziemi i jej gospodarzom, i wiedzieli co trzeba czynić dla rozwoju rolnictwa w naszej Ojczyźnie. /…/ Dziękuję również artystom wszystkich sołectw za te przepiękne dzieła sztuki i za kultywowanie wspaniałej tradycji i kultury.

Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński przekazał list gratulacyjny od Marszałka Adama Struzika, po czym powiedział:

Dziękując za zaproszenie chciałbym wyrazić swoją radość z faktu, że mogę uczestniczyć w tych pięknych uroczystościach dożynkowych. /…/ Święto Plonów to jedno z
najpiękniejszych świąt w Polsce, prastara uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze ludowej. Bez względu na epokę w której obchodzone są dożynki ich istota zawsze jest taka sama. Jest to radość z plonów, owoców ciężkiej pracy. /…/


W imieniu samorządu powiatowego najlepsze życzenia rolnikom z Gminy Brańszczyk, „a przede wszystkim radości z tego co robią” przekazał Starosta Powiatu Wyszków Bogdan Pągowski, który zapewnił o bardzo dobrej współpracy Starostwa Powiatowego z Wójtem naszej gminy.

Do życzeń i podziękowań rolnikom przyłączył się również poproszony o głos Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski. Miłym akcentem było także obdarowanie Wójta Gminy Mieczysława Pękula okazałą podkową „rzemiosła artystycznego”, która na pewno przyniesie Panu Wójtowi wiele szczęścia w życiu zawodowym, społecznym i osobistym, co przyjęto gromkimi brawami.

Foto

Dożynki Gminne to okazja do zabawy i radosnych spotkań z sąsiadami i znajomymi, a także obejrzenia ludowych tańców i wysłuchania koncertów, których w programie artystycznym tegorocznych dożynek nie brakowało.

I tak, uczestników święta plonów w Porębie zabawiali:Kapela z Białegobłota, Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowiny, Zespół Wokalny „Wyszkowiacy”, Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista”, Cygański Zespół „Romen” z Płocka, a na zabawie tanecznej Zespół Muzyczny „Simax” z Wyszkowa, zaś loteria fantowa kilkunastu osobom dostarczyła dodatkowych atrakcji.

Władze Samorządowe Gminy Brańszczyk
serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym
w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych

- Dnia Święta Plonów w Porębie


ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie: Dyrektor GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 5481 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.