Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Obchody Światowego Dnia Chorego w Brańszczyku - współpraca

Gminną uroczystość z okazji Światowego Dnia Chorego, która odbyła się w Domu Spokojnej Starości OO. Orionistów 12 lutego br., rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez Ks. Bp Tadeusza Bronakowskiego, Ks. Dziekana Waldemara Krzywińskiego i Ks. Stefana Ceberka Proboszcza Parafii Porządzie.
Foto


Powitania gości dokonał Dyr. DSS ks. Józef Wojciechowski, a wśród nich:
Ks. Bp dr Tadeusza Bronakowskiego, Ks. Dziekana Waldemara Krzywińskiego Ks. kan. Wojciecha Borkowskiego, Ks. Prałata Stanisława Sobotko - Proboszcza Parafii Wąsewo, Ks. Stefana Ceberka- Proboszcza Parafii Porządzie, Ks. Tadeusza Andryszewskiego- Wikariusza Parafii Porządzie, Ks. Piotra Dębek- Wikariusza Parafii Wąsewo, Ks. Tadeusza Szeszko, Ks. Franciszka Bieńkowskiego- Wikariusza Parafii Poręba, Ks. Jerzego Niestępskiego- Kapelana DPS w Brańszczyku, Ks. kan. Eugeniusza Jachnę, Ks. dr Andrzeja Ładę- Wikariusza Parafii Brańszczyk, Ks. Jana Żaka, Kl. Damiana Laskowskiego, Br. Mariusza Kielerskiego, Ks. Jarosława Nawatkowskiego, Siostry Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z wychowankami, Waldemara Sobczaka- Wicestarostę Powiatu Wyszkowskiego, Ewę Kurowską- Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, Mariana Czyża- Dyrektora DPS w Brańszczyku wraz z mieszkańcami i pracownikami tego domu, Sławomira Gałązkę- Przewodniczącego Rady Gminy Brańszczyk, Mieczysława Pękula- Wójta Gminy Brańszczyk, Honoratę Pękul- Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej z uczniami tejże szkoły, Marię Puścian- Dyrektor Gminnego Domu Kultury, Przewodniczącego Sławomira Sowę i członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brańszczyku i wszystkich przybyłych, wyrażając jednocześnie radość ze spotkania z chorymi w modlitwie i wspólnym obcowaniu.

Ks. Biskup, kierując w kazaniu ciepłe słowa do osób chorych, starych i samotnych wskazywał na cierpiącego Chrystusa i towarzyszącą Mu nieustannie Matkę Bożą. A także na osoby, które w sposób szczególny ukochały chorych i cierpiących: Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty i Brata Rogera z Taize, ukazując miłość do słabszych całym swoim życiem. Zapewnił, że na potrzebujących pomocy oczekują kapłani i siostry zakonne, tym bardziej, że współczesny świat hołdujący modelowi człowieka wiecznie szczęśliwego i kultowi młodości, nie potrafi wytłumaczyć sensu cierpienia.

Bo prawdziwy sens cierpienia odnaleźć można tylko w Chrystusie, który nadto uczy, jak miłować bliźniego. Cierpienie drugiej osoby nie powinno wzbudzać litości, ale chęć pomocy i to pomocy udzielanej z miłością.
Ks. Biskup wspomniał również, że w symbolikę Światowego Dnia Chorego wpisały się słowa Jana Pawła II: „Chorzy są skarbem kościoła. Chorzy są skarbem człowieka”. A obecni na liturgii zaproszeni przez ks. Biskupa do powtórzenia tych słów, wypowiedzieli je głośno, co jeszcze bardziej zjednoczyło modlitewną wspólnotę. Ks. Biskup złożył również z serca płynące podziękowania organizatorom tego, jakże pięknego i wzruszającego spotkania z chorymi i cierpiącymi. Podziękował również wszystkim tym, którzy na co dzień niosą pomoc i wsparcie duchowe, realizując powołanie dobrego Samarytanina.

Nieodłącznym elementem liturgii dla chorych jest udzielenie Sakramentu Namaszczenia oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Zaś adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie w ciszy, aktach strzelistych i śpiewie pod przewodnictwem Ks. Stefana Ceberka wraz z młodzieżą z Porządzia, zachwyciła i wzruszyła, a przede wszystkim zainspirowała do rozmodlenia i wewnętrznej rozmowy z Bogiem.

Foto

Radość z obecności Ks. Biskupa, z przewodniczenia przez Niego liturgii oraz z wygłoszenia Słowa Bożego wyrazili mieszkańcy Domu Spokojnej Starości, którzy jako delegaci chorych i cierpiących złożyli Ks. Biskupowi serdeczne podziękowania i wręczyli bukiet kwiatów.
Wzmocnieni w wierze, a przez to szczęśliwsi; wszyscy uczestnicy Gminnego Dnia Chorego tuż po mszy św., zaproszeni w imieniu organizatorów, ochoczo zasiedli do pysznego obiadu przygotowanego przez pracowników DSS i DPS.

Wójt Gminy Mieczysław Pękul wyraził radość, że dzięki współpracy z Księżmi Orionistami, na czele z ks. Dyrektorem Domu Spokojnej Starości po raz kolejny odbywa się spotkanie z osobami chorymi i samotnymi. A w tym roku radość ta jest tym większa, że zaszczycił i ubogacił swoją obecnością J. E. Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski.

Pan Wójt podziękował jednocześnie, Kierownik Elżbiecie Kobylińskiej i pracownikom GOPS-u, pracownikom Domu Spokojnej Starości i Domu Pomocy Społecznej wraz z jego Dyrektorem Marianem Czyżem, i wszystkim, którzy starają się dotrzeć tam, gdzie oczekują potrzebujący. Tym bardziej, że spełnianie powinności wobec chorych i samotnych przez instytucje ściśle wiąże się z dobrocią ludzkiego serca, które najlepiej jest wyczulone na poczucie krzywdy czy osamotnienia. Dlatego też Pan Wójt życzył przybyłym chorym i cierpiącym na przygotowaną dla nich uroczystość, aby zawsze czuli bliskość gorących i współczujących serc.

Ks. Biskup raz jeszcze wyraził wdzięczność dla organizatorów i zapewnił, że jeśli tylko będzie sposobność do uczestnictwa w tak szlachetnym przedsięwzięciu, jest pełen dobrej woli i z radością odwiedzi gminę Brańszczyk. Co natychmiast spotkało się z odzewem wśród uczestników spotkania w postaci wielkich braw.

Ks. Dziekan Waldemar Krzywiński wyrażając uznanie dla organizatorów za „pochylenie się ludzi zdrowych nad chorymi”; w gminie Brańszczyk; życzył, aby każdy z potrzebujących był obdarowany „dobrym aniołem”, o którym wspomina Matka Teresa z Kalkuty: „Bądźcie aniołami dla chorych, przyjaciółmi najsłabszych i miłujcie się wzajemnie, tak jak Bóg umiłował każdego z was -nadzwyczajną, żywą miłością”.

Życzenia zdrowia, radości i spokoju przekazali również Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka, Kierownik GOPS-u Elżbieta Kobylińska, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ewa Kurowska, Dyrektor DPS Marian Czyż oraz Kapelan Ks. dr Jerzy Niestępski oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance Honorata Pękul.

Foto

Spotkanie, jak co roku upiększył i umilił występ uczniów tejże szkoły, które pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Tarcickiej i Mirosławy Kurowskiej przedstawiły program słowno-muzyczny na kanwie wierszy Ks. Jana Twardowskiego.
Warto też podkreślić przemiłe usposobienie ks. Tadeusza Szeszko, który jak „dobry anioł”, obdarowując każdego uśmiechem zachęcał do śpiewu i rozmów, stwarzając tym samym radosną rodzinną atmosferę.

Dzięki organizatorom gminnych obchodów Światowego Dnia Chorego w gminie Brańszczyk oraz posłudze kapłańskiej wiele osób ma możliwość wspólnotowego przeżywania bliskości Boga, a także radowania się z obecności drugiego człowieka.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie: Dyrektor GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 6193 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.