Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Obchody rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski oraz Gminny Dzień Strażaka - współpraca

Dzień 3 Maja był wyjątkowym dla Gminy Brańszczyk, jako że w tym dniu przypadła potrójna okazja do świętowania, a mianowicie: rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski oraz Gminny Dzień Strażaka.

Foto

Obchody tych świąt rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Gminy, gdzie zebrały się między innymi: władze samorządowe, delegacje pocztów sztandarowych, strażacy, uczniowie szkół, orkiestra dęta oraz mieszkańcy.

Przy akompaniamencie orkiestry prowadzonej przez druha Andrzeja Gałązkę solenny pochód przemaszerował ulicami do kościoła parafialnego, w którym odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. kan. Pawła Stacheckiego i ks. Andrzeja Ładę.

W trakcie Eucharystii przemówienie wygłosił Wójt Gminy Mieczysław Pękul, który powitał serdecznie wszystkich przybyłych uczestników uroczystości a przede wszystkim strażaków zgromadzonych w kościele na Mszy Świętej w dniu ich święta. Zwrócił uwagę na to, że ich trud, odwaga i poświęcenie zawsze znajdywały uznanie w naszych oczach, po czym poprzez symboliczny ukłon wyraził swój szacunek dla sztandarów prezentowanych przez strażackie i szkolne poczty sztandarowe.

Wspomniał, że: „ ... w przeszłości Polski były momenty chwały, ale również i złe czasy. Na tych sztandarach mamy wypisaną historię, dlatego zawsze należy im składać hołd. Takim momentem chwalebnym był dzień 3 maja. Jest rzeczą ciekawą jak bardzo splątane są nasze losy. Z jednej strony wielkie zwycięstwa, które powinny zmienić bieg historii - z drugiej porażki i przegrane bitwy.

Konstytucja 3 Maja to skarb polskiej kultury. Nadto inne kraje tworząc własne prawo wzorowały się na jej zapisach, tak bardzo wówczas nowatorskich . Po raz pierwszy pojawił się w niej zapis o narodzie, obejmujący tym sformułowaniem całą ludność Rzeczypospolitej, a rząd krajowy zobowiązywał się wziąć pod opiekę włościan. Zamiarem ustawodawców było uporządkowanie spraw własnej ojczyzny.

Konstytucja Majowa powstała w szczególnym czasie - była jakby testamentem ginącej Polski. Była przestrogą a zarazem fundamentem jedności narodu. Stała się również podstawą do odzyskania niepodległości. Trzeba pamiętać o tej wielkiej spuściźnie, dzięki której mamy taką Polskę o jakiej marzyli wszyscy walczący o nasz wolny, niepodległy kraj”.

Na koniec, kłaniając się strażakom podziękował im szczególnie za trud, wysiłek, narażanie zdrowia a nieraz też życia w walce z żywiołem ognia, a zwłaszcza za nieustanną gotowość niesienia pomocy.

Foto

Ksiądz Proboszcz, Paweł Stachecki w homilii skupił swą uwagę głównie na Święcie Maryi Panny. Nawiązywał także do rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz przypominał o powierzaniu naszych spraw, kłopotów i trosk w ręce Matki Boskiej:

„ Trzysta pięćdziesiąt lat temu, król Kazimierz wybrał Maryję Pannę na Królową Polski. Ten akt nigdy nie został zerwany i ciągle nas obowiązuje. Podtrzymujemy go w różnorakich formach, na przykład poprzez odnawianie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przez cały czas Maryja chroni cały naród, do momentu, aż nadejdzie Dzień Pański. Co to znaczy, że naszą królową jest Maryja ? Oznacza to przede wszystkim, że jej wola, życzenie powinno być dla nas rozkazem! Zróbcie wszystko, co wam powie Jezus!

W latach sześćdziesiątych, drugiego maja kiedy poszedłem do szkoły rano, pani Genia - woźna - w pośpiechu zdejmowała biało-czerwoną flagę z budynku. Czyniła to w towarzystwie milicjanta, który usilnie jej coś tłumaczył. Taka była bezpieka. Nikomu wtedy nie wolno było oddawać czci Królowej Polski. Trzeci Maja był zakazanym świętem. Zaborcy pilnowali aby w zlikwidowanej Polsce nie pozostał jakikolwiek symbol naszego kraju. To samo czynili okupanci a także komuniści. Oni wszyscy byli wrogami suwerennego i niepodległego państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja była ostatnią próbą walki o utrzymanie Polski. Dzieliła władzę w państwie oraz okazała się ogromnym wkładem Polski w kulturę i cywilizację Europy. Co 25 lat miał się zbierać sejm nadzwyczajny, aby dokonywać poprawek.

Istotą Konstytucji było zniesienie niesuwerenności, lecz niestety zaraz po uchwaleniu Konstytucji zamierzano ją obalić. Dokonała tego Rosja wykorzystując zdradę Polaków w Targowicy. Ci, którzy walczyli o Polskę zawsze pamiętali o dniu 3 Maja, który w 1990 roku został oficjalnie przywrócony jako święto narodowe. Wolność i niepodległość nie są nam dane na zawsze. Należy ciągle poprawiać i ulepszać wizerunek naszego kraju. Warto w takiej chwili uciec się pod obronę Maryi. Ksiądz kardynał Hlond powiedział kiedyś: „Zwycięstwo jak przyjdzie, będzie zwycięstwem Maryi”, a Polacy będą żyć w królestwie Jezusa i Maryi.

Pod koniec mszy wystąpił prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wygłaszając przemówienie związane ze Świętem Strażaka, w którym oznajmił między innymi: „ ...patronalna służba Świętego Floriana jest okazją do docenienia pracy strażaków. Często na ratunek musi śpieszyć strażak z poświęceniem własnego zdrowia a nawet życia. Jest to służba z miłością. Pewien człowiek powiedział: „W każdej twarzy dostrzegaj człowieka, kochaj wszystkich ludzi bez względu na ich wygląd, wiek, poglądy czy pochodzenie”.

Foto

Były to słowa rzymskiego pretorianina Św. Floriana. Pamiętajcie, że będąc odpowiedzialnym za życie ratowanych ludzi, mimo upływu wielu lat, te ponadczasowe słowa dotyczą głównie was. W imieniu wszystkich strażaków, zarówno obecnych tu jak i tych, którzy już od nas odeszli składam księdzu kanonikowi i wikariuszowi podziękowania za celebrę. Dziękuję za Słowo Boże, Bóg zapłać wszystkim za modlitwę w naszej intencji. Mundur i honor są największą ideą i postawą każdego strażaka.

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Świętego Floriana - patrona strażaków. Miejsce po obu stronach pomnika zajęły poczty sztandarowe, zaś na pozycji frontalnej ustawiła się formacja Straży Pożarnej, której delegacja złożyła wiązankę kwiatów.

Kolejny etap uroczystości odbył się na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum w Brańszczyku, a przygotowany został przez GDK oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Poręby. Uczniowie pod kierunkiem pań Ewy Rytelewskiej i Dominiki Komor zaprezentowali się w okolicznościowym przedstawieniu słowno-muzycznym, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

Komitet organizacyjny składa wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg gminnych obchodów rocznicowych oraz Dnia Strażaka serdeczne podziękowania.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 4357 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.