Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Gminne Obchody 89 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Brańszczyku

Bóg, Honor, Ojczyzna... Te trzy wyjątkowe słowa przez lata tkwiły głęboko w świadomości Polaków. Dziś, gdy żyjemy w wolnym kraju, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ileż krwi i cierpienia trzeba było poświęcić, aby Polska stała się państwem suwerennym.

Foto

Zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków tak trudno uzmysłowić fakt, że można oddać życie za swoją Ojczyznę. Warto zastanowić się czasem nad pytaniem: Czy ja oddałbym dziś swoje życie za Ojczyznę, wiarę lub honor? Sądzę, że wśród milionów Polaków na takie poświęcenie zdecydowałoby się niewielu.

I jest to w pełni uzasadnione, gdyż każdy chce żyć. Mimo tego, że w przeszłości nasi przodkowie również tego pragnęli, to jednak potrafili zdobyć się na tak bohaterską decyzję! Wizja wolnego kraju była tak silna, iż nic nie było w stanie przeszkodzić im w dążeniu do osiągnięcia celu.

Foto

Właśnie dzięki poświęceniu i heroicznej walce naszych przodków dziś żyjemy w niepodległym państwie. Dlatego pragnąc złożyć hołd i oddać cześć poległym, a także wyrażając głęboką wdzięczność władze samorządowe Gminy Brańszczyk, mieszkańcy oraz szanowni goście zgromadzili się w niedzielne przedpołudnie 11 listopada 2007 roku przed Urzędem Gminy. W okolicznościowym pochodzie, przy akompaniamencie orkiestry strażackiej pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Gałązki, na czele z pocztami sztandarowymi uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza Św. celebrowana przez księdza proboszcza Pawła Stacheckiego.

Powitawszy serdecznie wszystkich zgromadzonych wygłosił słowo wstępne wprowadzające w podniosły nastrój uroczystości oraz w kilku zdaniach nawiązał do tego jak wyjątkową jest dzisiejsza rocznica. Po tym o zabranie głosu poproszony został Wójt Gminy Brańszczyk, Mieczysław Pękul, który oznajmił:

Foto

Czcigodni księża, drodzy zebrani!
Mam zaszczyt powitać dzisiaj wszystkich na mszy dziękczynnej, rozpoczynającej Gminne Obchody Święta Niepodległości w Gminie Brańszczyk. Kłaniam się pocztom sztandarowym, szczególnie cieszę się z obecności młodzieży, bo dzisiejszy dzień jest lekcją historii dla wszystkich nas Polaków. Świętujemy dzisiaj dla nas Polaków wielki dzień, Dzień Niepodległości. Jest to chwila wyjątkowa, ponieważ nie ma ważniejszego momentu w życiu narodu, nie ma większej wartości jak wolność.

Przywołujemy dzisiaj imiona naszych bohaterów, wypowiadamy wielkie słowa: ojczyzna, naród, patriotyzm, niepodległość. To są wielkie słowa z treścią których w codziennym życiu, jakże często trudno nam się zmagać. Ale są także słowa łatwiejsze, których znaczenie dobrze znamy i wypełnienie których treści nie powinno sprawić kłopotu.

Jest słowo pamięć. Pamięć, którą winniśmy wszystkim pokoleniom Polaków, którzy żyli przed nami. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych dziesięciu wiekach, kiedy powstawał i kształtował się polski naród. Ta dziesięciowiekowa historia przekazywana z pokolenia na pokolenie pozwoliła narodowi przetrwać niejedną, historyczną chwilę.

Foto

Musimy pamiętać także o tych wielkich Polakach, którzy tworzyli naszą historię, historię narodu polskiego, jego wielkość, wielkość Polski w minionych wiekach. Ale trzeba pamiętać także o czasach słabości Polski, o wszystkich błędach, które niejednokrotnie tak bardzo zaważyły na naszym narodowym losie, o tym, że wskutek różnych, historycznych wydarzeń Polska traciła swoje znaczenie w Europie, a w konsekwencji straciła także niepodległość.

Jest słowo wdzięczność. Jesteśmy dzisiaj wdzięczni naszym bohaterom. To oni w minionych wiekach tak wiele razy kładli na szalę swoje życie walcząc o wolność i niepodległość Polski. To dzięki nim, bohaterom znanym nam z nazwiska, ale także często tym bezimiennym, cieszymy się dzisiaj wolnością.

Tę wolność wywalczyli dla nas nasi dziadowie, dzisiaj jesteśmy ich dłużnikami. Walczyli z bronią w ręku, na polach bitewnych, na barykadach, ale walczyli także piórem, słowem, budowali przyszłość zwykłą, codzienną pracą.

Nasza wdzięczność przejawia się dzisiaj także w tym, że imiona naszych bohaterów umieszczamy na sztandarach. Wolność jest fundamentem, który przygotowali nam nasi przodkowie i na którym mamy budować nasz wspólny dom, naszą ojczyznę Polskę. Trzeba wiedzieć, że to jaki on będzie, jak będzie wyglądała nasza ojczyzna zależy tylko od nas samych. Nikt nam dzisiaj nie nakazuje co mamy robić. Każda podejmowana przez nas decyzja jest tylko naszą decyzją.

Foto

Jesteśmy narodem wielkim, zdolnym do heroicznych czynów, co niejednokrotnie pokazywała historia. Dzisiaj Polska to kraj ludzi dobrze wykształconych, kreatywnych, posiadających cechy niezbędne, by skutecznie budować swoją przyszłość. Ale czy stać nas na prostą, zgodną, codzienną pracę, która owocuje w końcu bogactwem i wspólną pomyślnością? Dzisiaj tak wielu Polaków, szczególnie młodych wyjeżdża z kraju, by szukać lepszej przyszłości. Bo tutaj nie ma dla nich pracy, brak perspektyw na lepszą przyszłość. Nikt dzisiaj obcy nie przeszkadza nam w urządzeniu naszego, własnego domu. Dlaczego więc tak trudno idzie nam jego budowa?

I jest słowo zgoda. Tej zgody, współpracy w działaniu jakże często jeszcze dzisiaj brakuje. Jest dla nas najwyższą wartością mieszkać w wolnej, niepodległej Polsce i mieć tutaj własny dom. Taki, gdzie czujemy się bezpiecznie, który jest miejscem dającym nam schronienie, gdzie mamy rodzinę, przyjaciół, na których pomoc zawsze możemy liczyć. Potrafimy zbudować go indywidualnie dla swoich najbliższych. Musimy we wspólnym działaniu zbudować taką wolną i bezpieczną ojczyznę, w której nie zabraknie miejsca dla nikogo z nas.

Zaś Ksiądz Robert Ratomski podczas wygłoszonego kazania powiedział między innymi:

„...nasz naród w ciągu swego istnienia nie tylko tworzył swoją kulturę, ale musiał nieraz srogo płacić za jej obronę. Niejednokrotnie wrogowie chcieli zniszczyć naszą bogatą przeszłość, całą naszą kulturę i dorobek gospodarczy. Wywozili i rabowali dzieła sztuki, prowadzili gospodarkę rabunkową, ale naród nasz bronił się przed tym.

Foto

Po ostatniej zaś wojnie, z jeszcze większym poświęceniem przystąpił do odbudowy kraju ze zniszczeń. Nie tylko odbudowuje i tworzy zakłady przemysłowe, ale wkłada dużo wysiłku w odbudowę zabytków. Żyjemy dzisiaj w pokoju, mówimy po polsku, chodzimy do polskiej szkoły, uczymy się historii kraju rodzinnego, widzimy w klasach i urzędach godła narodowe.

Gdy zasiadamy przy stole w rodzinnym domu nawet na myśl nie przyjdzie, że mogłoby przyjść gestapo po ojca, nie boimy się łapanki na ulicy, wywiezienia do pracy przymusowej. Cieszymy się wolnością. Ale nie wolno nam zapomnieć, że okupiło ją życiem wiele milionów Polaków w czasie ostatniej wojny.

A ilu rodaków oddało życie za ojczyznę, którą dziś się cieszymy? Chociaż nasz naród nie należy do największych na świecie to jednak może poszczycić się tym, że przyczynił się do ogólnego postępu ludzkości. Broniliśmy wolności własnej i cudzej. Walczymy o szacunek dla godności człowieka...”

Foto

Po zakończonej Mszy Świętej, w rytmie marszowych melodii wykonanych przez orkiestrę strażacką nastąpił uroczysty przemarsz uczestników na cmentarz parafialny. Delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych oraz strażacy złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach osób, które oddały swe życie w walce o wolną Polskę.

Po tym fakcie uczestnicy udali się do budynku ZPO w Brańszczyku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przybyłych na salę gimnastyczną Publicznego Gimnazjum w Brańszczyku powitała orkiestra pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa prezentując kilka utworów nasyconych nutą spokoju i wzruszenia.

Następnie, publiczność, która wprowadzona została poprzez ten koncert w stosowny dla dzisiejszego święta nastrój mogła obserwować profesjonalnie przygotowany montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Białymbłocie. Dzieci zaprezentowały się w programie nawiązującym do bohaterskich czynów Polaków walczących o wyzwolenie naszego kraju.

Foto

Do okolicznościowego występu uczniów szkoły, której patronuje Papież Jan Paweł II, przygotowały nauczycielki: Barbara Łapińska i Marzena Parobczyk. Ogromne brawa świadczyły o uznaniu uczestników święta dla trudnej i mozolnej pracy wykonanej zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli przygotowujących oprawę artystyczną dzisiejszej uroczystości.

Kolejnym elementem gminnych obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości był koncert laureatów Przeglądu Piosenki Żołnierskiej w Trzciance. Zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc, drugiego miejsca i wyróżnień Wykonawcy z racji większego forum niż na międzyszkolnym konkursie, nieco stremowani, lecz odważni, niczym niegdyś polscy żołnierze, dali wspaniały popis swoich umiejętności wokalnych. Publiczność zaś, nie pozostając bierną, wtórowała, włączając się do wspólnego śpiewu.

Fakt ubogacenia akademii o występ laureatów przeglądu oraz coroczne zaangażowanie szkół w oprawę artystyczną gminnych obchodów 11 Listopada podkreśliła dyrektor GDK Maryla Puścian, dziękując wszystkim, dla których święto to, ma niebagatelne znaczenie w kreowaniu postaw narodowościowych i patriotycznych.

Foto

Foto
















Ostatnim etapem uroczystości był poczęstunek, w postaci słodkich pączków, serwowany przez panie - Beatę Roguską i Bożenę Głowacką. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przykładne wykazanie się postawą Polaka-patrioty oraz za nieustanne pielęgnowanie tradycji narodowej.


Opracowanie i publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk



Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3748 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.