Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Dożynki Gminne - Brańszczyk - współpraca

Foto

Dożynki będące symbolem uwieńczenia pracy żniwnej na roli mają w polskiej kulturze ludowej swoją wyjątkową tradycję. Z zebranych na polach najpiękniejszych kłosów i dorodnych ziaren zbóż rolnicy przygotowują wieńce żniwne, aby ofiarować je w podzięce za urodzaj.

Dożynki będące symbolem uwieńczenia pracy żniwnej na roli mają w polskiej kulturze ludowej swoją wyjątkową tradycję. Z zebranych na polach najpiękniejszych kłosów i dorodnych ziaren zbóż rolnicy przygotowują wieńce żniwne, aby ofiarować je w podzięce za urodzaj.

Jednocześnie to rolnicze święto obchodzone jako Gminne Dożynki jest okazją dla władz samorządowych do wyrażenia podziękowań tym, którzy niestrudzenie uprawiają ziemię, oczekując efektu swojej ciężkiej pracy w wydanych plonach.

Tegoroczną uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy z Urzędu Gminy do Kościoła Parafialnego w Brańszczyku, który za orkiestrami: strażacką i młodzieżową prowadzili Starości Dożynkowi Elżbieta i Tomasz Rosińscy z Tuchlina.

Foto

Msza św. dziękczynna, którą odprawili kapłani z Parafii Brańszczyk ks. kan Paweł Stachecki i ks. Andrzej Łada oraz ceremonia poświęcenia przyniesionych w darze Bogu wieńców dożynkowych stała się dla uczestników tego święta widocznym gestem współpracy Stwórcy i człowieka. A wyjątkowość chwili podkreśliła prezentacja wieńców, której tekst przygotowany przez delegacje wieńcowe zwierał nie tylko opis wieńca, ale też wyrażone w aktach strzelistych prośby i wdzięczność rolników za Bożą opiekę.

Dlatego też ów symboliczny bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynkowych za pośrednictwem kapłana na ołtarz jest wyrazem dobroci Bożej sprawiającej, że rzucone w ziemię ziarna kiełkują, rosną i wydają owoc. I zapewne prawdą są słowa wypowiedziane w kazaniu przez Ks. Proboszcza, mówiące o tym, że „ jeśli uwierzy człowiek, że w chlebie jest Bóg żywy, to podział chleba zawsze będzie sprawiedliwy”. Czego przykładem była (po powitaniu uczestników dożynek) ceremonia podzielenia się chlebem złożonym na ręce Wójta Gminy Mieczysława Pękula przez Starostów Dożynkowych Elżbietę i Tomasza Rosińskich, która odbyła się na placu za Urzędem Gminy. Pan Wójt, jak co roku, przełamał bochen chleba z kapłanami, po czym podzielił się nim ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Starości Dożynkowi zaś wręczyli przyniesione przez piekarzy GS „SCh” w Porębie w procesji z darami chleby przedstawicielom poszczególnych stanów i zawodów.

Ludowe święto jest również dobrą okazją do uhonorowania i docenienia pracy rolników, którzy z rąk Wójta Gminy otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe, ufundowane w tym roku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wśród wyróżnionych rolników znaleźli się gospodarze wytypowani przez sołtysów z poszczególnych miejscowości:
1. Elżbieta i Karol Jechna - Przyjmy
2. Anna i Krzysztof Bloch - Niemiry
3. Katarzyna i Waldemar Kulesza - Poręba Średnia
4. Danuta i Krzysztof Szymańscy - Białebłoto Nowa Wieś
5. Małgorzata i Karol Szulęccy - Białebłoto Kobyla
6. Agnieszka i Władysław Sówka - Udrzyn
7. Elżbieta i Jarosław Kowalczyk - Poręba Kocęby
8. Mariola i Waldemar Rosińscy - Trzcianka
9. Renata i Edward Olbryś - Udrzynek
10. Joanna i Zbigniew Rogalscy - Białebłoto Stara Wieś
11. Ewa i Piotr Abramczyk - Brańszczyk
12. Monika i Paweł Szymanik - Nowe Budy
13. Elżbieta i Tomasz Rosińscy - Tuchlin
14. Elżbieta i Wiesław Jachna - Dudowizna
15. Wanda i Ryszard Rojek - Turzyn
16. Barbara i Stanisław Wójcik - Stare Budy
17. Anna i Krzysztof Kurowscy - Knurowiec

Foto

Nagrody dla najlepszych dostawców mleka z naszego terenu przekazała Agnieszka Krawczyk-Kaczyńska reprezentująca Prezesa Firmy „Mlekovita” Jerzego Książaka, które otrzymali Andrzej Sitek z Poręby Kocęby; Danuta Szymańska z Nowej Wsi i Bogdan Zalewski z Nowych Bud.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło 10 delegacji wieńcowych z miejscowości: Brańszczyk, Trzcianka, Ojcowizna, Niemiry, Knurowiec, Stare Budy, Przyjmy, Białebłoto Kurza, Turzyn, Tuchlin. Oceny wieńców podobnie jak w latach ubiegłych, dokonali członkowie delegacji wieńcowych.

I miejsce przyznano wieńcowi z Tuchlina
Pprzedstawiał tradycyjną zbiórkę zboża z pól i tradycyjną „przepiórkę”. Wykonany został przez młodzież: Magdę Szydlik, Joannę Janicką, Monikę Gałązka, Martynę Rosińską, Joannę Gałązka, Weronikę Bala i Karolinę Rosińską).

II miejsce wieniec z Trzcianki
Nnawiązywał do pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski: przedstawiał łódź opływającą kulę ziemską. Wykonali go Danuta i Henryka Ponichterowie.

III miejsce ex aequo wieńce z Turzyna i Brańszczyka.
Pierwszy z jednej strony obrazował postać Ojca Świętego Benedykta XVI, z drugiej - misternie wykonaną Hostię. Wieniec wykonali: Grażyna i Tadeusz Źiółkowscy, Wanda i Ryszard Rojek, Jadwiga i Stanisław Stoszewscy.
Drugi wieniec przedstawiał Matkę Bożą z otwartym sercem, będącym symbolem miłości, jaką Matka Boża otacza wszystkich ludzi. Wykonany został przez Stanisława
i Tadeusz Bednarskich, Janinę Kalisz, Elżbietę Mikołajewską i Stanisława Kaflika.

Delegacje wieńcowe otrzymały od Wójta Gminy Mieczysława Pękula podziękowania i gratulacje, po czym zostały zaproszone na poczęstunek. Publiczność zaś mogła oklaskiwać udane koncerty zespołów ludowych: „Nadbużanki” i #8222;Wyszkowiacy” oraz zespołów muzycznych „Adam Band” i „4Ever” występujących na estradzie.

Foto

Miłym akcentem gminnych dożynek były wystąpienia gości przybyłych wprost z uroczystości dożynkowych organizowanych w sąsiednich gminach: Ks. Waldemara Krzywińskiego Dziekana Dekanatu Wyszkowskiego i Justyny Garbarczyk Starosty Powiatu Wyszków oraz Wójta Gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego. Natomiast Wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski na ręce Wójta Gminy Mieczysława Pękula przesłał list gratulacyjny skierowany do rolników naszej gminy i uczestników gminnych dożynek, który odczytała prowadząca uroczystości dyr. GDK Maryla Puścian.

Marszałka Województwa Mazowieckiego reprezentował na Dożynkach Gminnych Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Marian Krupiński, który przekazał list gratulacyjny dla rolników od Pana Marszałka Adama Struzika i w dowód uznania wręczył Puchar dla władz samorządowych za owocną współpracę pomiędzy samorządami: gminnym i wojewódzkim mijającej kadencji Rady Gminy 2002-2006.

Po rozstrzygnięciu loterii fantowej organizowanej rokrocznie, uczestników znacznie przybyło, jako że muzykę do tańca zapewnił Zespół „Simax” z Wyszkowa, którego repertuar dostosowany był do każdego niezależnie od wieku.

Organizatorzy Dożynek Gminnych 2006 serdecznie dziękują delegacjom wieńcowym za wspaniałe wieńce żniwne, kapłanom za odprawienie Mszy św. i wszystkim osobom zaangażowanym w prace związane z przygotowaniem rolniczego święta.


Opracowanie: Dyrektor GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK Brańszczyk


ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 8.00-17.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda Wyszków



Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 5807 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.