Wyszukiwanie
Gospodarowanie odpadami
Menu główne
Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku
ul. Jana Pawła II, 07-221 Brańszczyk tel. 29 679 40 45, skansen@branszczyk.pl
Te przemyślenia stały się zaczątkiem działań skierowanych na budowę skansenu. Pomysł ten powstał wiele lat temu, jednak już na początku pojawił się problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. I tutaj z pomocą przyszedł Powiat Wyszkowski, który nieodpłatnie użyczył gminie część działki Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Miejsce idealne na tego typu obiekt, wymagało jednak na wstępie wiele pracy przygotowawczej.
W 2014r. gmina Brańszczyk uzyskała dofinansowanie na ten cel z PROW pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez utworzenie skansenu w Brańszczyku przy projektowanym szlaku św. Jakuba do Łomży”.
I tak, już dziś, możemy zwiedzać drewnianą chatę, dom bartnika, stodołę, i kuźnię, które stanowią pierwszą część parku etnograficzno-przyrodniczego, który powstaje w Brańszczyku.
Chata drewniana
Chatę przeniesiono do skansenu z Trzcianki (numer domu 223), jest to budynek przedwojenny składający się z jednej dużej izby, kuchni i przedsionka z dobudowanym gankiem i pięknie zagospodarowanym przydomowym ogródkiem z wiklinowym płotem.
Wyposażenie chaty stanowią dary od mieszkańców gminy, które były dawniej podstawowym wyposażeniem każdego domu. Możemy zobaczyć w izbie m.in. zydel, ślaban, maszynę do szycia i kufer, a także kołowrotki i stary stół z kredensem. A w kuchni, jak u każdej gospodyni, niecki do wyrabiania chleba, maślnice, drewniany kredens. Na ścianach obrazy religijne i ozdobne pasiaki.
Stodoła z bala
Stodoła pochodzi z gajówki Tuchlin, podobnie jak chata, została przeniesiona
W stodole obejrzymy również sprzęty ręczne tj. widły drewniane, cepy, motyki, kosy, sierpy, narzędzia stolarskie, beczki i akcesoria szewskie. Na uwagę zasługuje umocowana wysoko na linie socha dwupolicowa, służąca niegdyś do orania ziemi, a także drewniane radło przekazane do skansenu przez sołectwo Udrzyn.
Kuźnia
Budynek przeniesiony z Udrzyna na wiosnę 2015r. W kuźni można obejrzeć dmuchawę kowalską, starą wiertarkę, szlifierkę ręczną i pokaźny zbiór podków.
Studnia
Replika studni została usytuowana na środku placu skansenu. Ciekawostką jest, że podobna studnia istniała we dworze w Brańszczyku jeszcze na początku XX w., a w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie znajduje się jej rekonstrukcja.
Idea powstania skansenu spotkała się z akceptacją i zaangażowaniem mieszkańców gminy poprzez przekazywanie do skansenu pamiątek po swoich przodkach. Dzięki temu na koniec sierpnia 2015r. w skansenie
znalazło się ponad 500 eksponatów, które tworzą wyposażenie budynków skansenu. Zachęcamy do dalszego przekazywania dawnych maszyn i przedmiotów codziennego użytku, które w naszych domach niszczeją, a w skansenie mogą zyskać drugie życie.
Powodzenie tego pięknego zamierzenia zależy od wszystkich mieszkańców gminy, stąd prośby o przekazywanie pamiątek o naszej wspólnej historii. Eksponaty można przekazywać sołtysom lub do Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Każdy nawet najmniejszy dar zostanie zewidencjonowany wraz z nazwą Darczyńcy.
Zapraszamy do odwiedzenia Skansenu, szkoły i grupy zorganizowane (min. 5 osób).
Znajdź Skansen na FB:
www.facebook.pl/skansenbranszczyk
Galeria zdjęć Skansenu